vejetaryanizm – dertli sözlük
doğrudan siyasi kodları olmayan; fakat bazı ilkeleri nedeniyle bazı dinleri ve kitleleri direkt reddeden postmodern çağ öğretisi.
özellikle sanatçılar ve elitlerin doğurduğu lüks. bu kişiler; hayvanlara zarar vererek, güzelim hayvanların canına okuyarak elde edilen eti deriyi kürkü reddederler. çünkü hayvanlara ihtiyaç duymayacak kadar yalıtılmış bir hayat sürerler.

gel gör ki, bu zevatın hayvanları severken hayvanlara yaptıkları kötülüğü tüm dünya benimsemiş olsa, insanlığın sonu gelir. et yememek hayvan kesmemek insanlara ve hayvanlara zarar verir. insanları ve hayvanları severken onları biraz daha yakından tanısanız iyi olur, dediğimiz zevattır vejataryanistler.
bir de vejataryan olmayan, ama kurban kesenlere hayvanları katlediyorlar diyen, ama ömürleri fast food yemekle geçen insanlar var dimi.
kimileri de allah'ın adı anılmaksızın kesilen hayvanların etini yemekten korktukları için göze batacak şekilde et yemekten kaçınabilir. onları da bu kategoride değerlendirmemek gerekir.

--- iktibas ---

118-ayetlerine inanıyorsanız, üzerinde allah'ın ismi anılanlardan yeyin.

119-size ne oluyorki, üzerinde allah'ın ismi anılanlardan yemiyorsunuz?halbuki zorunlu haller haricinde size yasaklananları detayıyla size açıklamış bulunuyor.birçokları ,bilgiye dayanmayan kişisel görüşleriyle halkı saptırıyor.rabbin sınırı aşanları en iyi bilendir.

120-günahların açığını da gizlisini de bırakın.günah kazananlar işlediklerinin karşılığını alacaklar.

121-üzerinde allah'ın isimi anılmayanlardan yemeyin.çünkü o,yoldan çıkmadır.şeytanlar ,sizinle tartışmaları için dostlarına fısıldarlar.onlara uyarsanız sizde ortak koşmuş olursunuz.

(kur'an*en'am suresi)

--- iktibas ---