maltana – dertli sözlük
zannımca kanundaki boşluktan faydalanarak "alkolsüz bira" ifadesini kullanıyorlar, zira yüzde 3'ün(*) altında ise alkolsüzdür denebiliyor.
arkadaşların ananas aromalısını kağıda sarıp ilahiyat kantininde içtikleri bira tipli ne olduğu belirsiz içecek, ben vicdanım elvermediği için yaklaşmadım ama ne kadar iyi niyetli olursanız olun o şişenin kağıda sarılı hâli pek de masum değildi.
alkolsüz olduğu söylense de şüpheli şey kavramına giren içecektir.
"şurası muhakkak ki, haramlar apaçık bellidir, helaller de apaçık bellidir. bu ikisi arasında (haram veya helal olduğu) şüpheli olanlar vardır. i̇nsanlardan çoğu bunları bilmez. bu durumda, kim şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini de, ırzını da tebrie etmiş olur. kim de şüpheli şeylere düşerse harama düşmüş olur, tıpkı koruluğun etrafında sürüsünü otlatan çoban gibi ki, her an koruluğa düşebilecek durumdadır. haberiniz olsun, her melikin bir koruluğu vardır, allah'ın koruluğu da haramlarıdır. haberiniz olsun, cesette bir et parçası var ki, eğer o sağlıklı olursa cesedin tamamı sağlıklı olur, eğer o bozulursa, cesedin tamamı bozulur. haberiniz olsun bu et parçası kalptir." [buharî, i̇man 39, büyû 2; müslim, müsakat 107, (1599); ebu davud, büyû 3, (3329, 3330); tirmizî, büyû 1, (1205); nesâî, büyû 2, (7, 241).]
hadisi durumu çok güzel özetler.