patch adams – dertli sözlük
robin williams'in beklenilenin usutunde bir yasa sahip bir tip ogrencisini canlandirdigi cok guzel bir film. gulmenin de bir tedavi oldugunu gosteren, moraliniz bozuk oldugunda mutlaka izlemeniz gereken bir sey. ayrica bilgi vermek gerekirse; robin williams'in intihar etmenin esiginden donup, akil hastanesine yatan ve orda da doktor olup insanlara yardım etmeye karar veren birini canlandirdigi hos film. filmin bazi tip fakultelerinde 1.sinif ogrencilerine gosterildigi biliniyor. "you treat a disease, you win, you loose. you treat a person, i guarantee you, you'll win, no matter what the outcome. "
tıp fakültelerinde hep izletirler bu filmi. gaza gelirsin falan. kahrolsun bağzı şeyler moduna girersin. aradan bir hafta geçer. "filmdi işte arkadaş, burası türkiye" der masa başında oturup saçma sapan bilgiler ezberlemeye devam edersin.
ankara üniversitesi tıp fakültesinin uyum programında çaylak tıpçılara izletilen bir film. güzel filmler sıralamasında olduğu bir gerçek. i̇nsanın neden doktor olacağını hatırlatıyor,heveslendiriyor.ama okula dönünce tabi ki böyle şeyler yok,hep hüsran çalış çalış çalış..
"robin williams'ın başrolünü oynadığı "patch adams" filminde, yaşadığı sorunlara çözüm arayan birinin kendi isteği ile yattığı akıl hastanesinde, yine kendi çabası ile sorunlara nasıl çözüm bulabileceğini öğrenen hunter'ın hikayesi işlenir. hunter aynı odada kaldığı şizofreni hastası olan oda arkadaşının korkularını yenmesinde ona yardımcı oldukça, kendi sorunlarının azaldığını fark eder.çünkü mutlu olmanın en kolay yolu başkalarının mutluluğu için çaba göstermektir.bu sırrı keşfeden hunter, hastanenin başhekimine gider ve ayrılmak istediğini söyler. doktor ona henüz gitmek için erken olduğunu belirtir. işte tam burada hunter'ın doktora konuşmasıyla verdiği bir ders var ki, filmi izlemeyenler için hedef göstermiş olayım, dikkatle izlesinler o sahneyi. belki de doktora karşı yaptığı o konuşma buraya kadar anlattıklarımın özeti mahiyetinde. robin williams'ın 2014 ylında malikanesinde kendisini asarak intihar etmesi ise batı dünyasının içinde bulunduğu çelişkiyi göstermesi açısından manidar bir örnek. senaryolarda özlemi ve hayali kurulan sahte hayatlara karşın, depresyondan kurtulamamış gerçek hayatlar. korkutucu olan ise kolera misali bu bunalım ve buhran halinin tüm dünyaya yayılmakta olduğudur.solgun,mutsuz,hissiz,halsiz,umutsuz insan tipi tüm dünyada hızla çoğalıyor."ayhan sever.