spoiler – dertli sözlük
modifiye edilen araçların ya da yarış arabalarının arka kısmına takılan, aracı yere yapıştırarak hızlandığında dengesini kaybetmemesini sağlayan metal, çelik ya da karbon fiber parça.
büyü bozucu demektir. evet insanlar bir romanı okurken, bir filmi izlerken, bir oyunu oynarken veya bir ilüzyonisti seyrederken büyülenmek, onu gerçekmiş gibi algılamak ve kendilerine çeşitli duygular yaşatmasına izin vermek isterler. senaryo hakkında detaylı bilgi verilirse bu büyü bozulur (bkz:dibine darı ekmek). bu şekilde bozulmayan filmler diğerlerine nispeten kalitelidir.
türkçeye "sürprizbozan" diye çevirmişler. hoşuma da gitti aslında. araba versiyonunun türkçesi zaten "rüzgarlık" olarak dilimize yerleşmiş durumda.
en profesyonel olarak formula araclarında rüzgar dengesinin saglanması için aracın arka kısmına yerleştirilen ama çoğu araba meraklısının amatörce ve sadece görüntü olsun diye taktığı ve genellikle abartılı olarak kullanılan aksesuar.
dertli sözlük'ün en güzel yanı.


-- spoiler --

amacı dışında kullamamdan ötürü rahsız olan birçok kişiden mesaj aldım, hepsinden özür diliyorum. ama vazgeçmeyeceğim sanırım.
önceki sistemden farklı olarak;
tıklayınca açılır.

misal;
tıklayınız:


-- spoiler --

spoiler, bir eserin konusu veya detayları hakkında bilgi veren; eser okunmadan, dinlenmeden veya izlenmeden önce öğrenilmesi durumunda alıcının eser ile ilgili düşüncelerini veya alacağı hazzı etkileyebilecek açıklama veya ipucu. spoiler, "bir şeyin değerini veya miktarını azaltan ya da tamamen yok eden" anlamında yakın dönemde türkçeye yerleşmiş i̇ngilizce kökenli bir sözcüktür.
kaynak: wikipedia
herhangi bir sözlükte yazar olan-olmayan herkesin kullandığı bir kelime oldu bu. "spoilere yakalandım, ağır spoiler içerir...vs vs."
hatta bu kelimeyi kullanan bir arkadaşıma "sözlükte yazıyor musun?" diye sormuşluğum da vardır....
sözlükte kullanmadığım butonlar arasında. bir de yıldız var altta. onun da ne işe yaradığını bilmiyorum. bildiğim tek yıldız var o da gülücük anlamına geliyor.
(bkz:help me)
(bkz:süprizbozan) mıș.bence çok güzel olmuş artık bu kelimenin müdavimiyim :) yeni öğrendim bana neden kimse söylemedi bu zamana kadar sorarım size.