tahir büyükkörükçü – dertli sözlük
(vurgula: konya'nın manevi dinamiklerinden islam alimi tahir büyükkörükçü hocaefendi;)

ömrünü islama adayan tahir büyükkörükçü hocaefendi, 1925 yılında konya'da doğdu. konya'nın meşhur hocaefendilerinden hacı veyiszã¢de mustafa kurucu hoca'dan hadis dersleri aldı. hayran olduğu mahmud sami ramazanoğlu hazretlerinden de manevi ders alan tahir büyükkörükçü, askerlik dönüşü, eski garaj civarındaki boncuk camii'nde imamlığa başladı. ã‡eşitli camilerde verdiği vaazlara ilgi her geçen gün arttı. zamanın diyanet işleri başkanı ahmed hamdi akseki'nin konya'ya gelişinde vaazını dinlediği tahir hoca, prosedür gereği yapılan bir imtihanla 1951 yılında konya merkez vaizliğine tayin edildi. 1965 yılında da konya müftüsü oldu. yedi yıla yakın devam eden müftülük döneminden sonra kendi arzusu ile tekrar kısa bir süre vaizlik yaptı ve 1973 yılında emekliye ayrıldı. 1977 yılında milli selamet partisi'nden konya milletvekili olarak meclis'e girdi. 12 eylül darbesinde tutuklandı; 'islã¢mã® esaslara dönülmesini ve islã¢mã® devlet kurulmasını istediği' iddiasıyla askeri mahkemece yargılanarak, 11 ay cezaevinde kaldı.

başta mahmud sami ramazanoğlu hazretleri olmak üzere lã¢dikli hacı ahmed efendi, hacı veyis zade mustafa efendi, muhammed harrani hazretleri, musa topbaş efendi, muhammed zahid kotku hocaefendi, mekkeli üstad muhammed alevi maliki, yahyalılı hacı hasan efendi, necip fazıl, ali ulvi kurucu hocaefendi, havlucu ahmed efendi, konyalı dişçi mehmed efendi gibi alimler tahir büyükkörükçü hocaefendiyi ziyaret edenler arasındaydı.

bir süredir tedavi gören tahir büyükkörükçü hocaefendi, 5 mart cumartesi sabah saatlerinde hakk'ın rahmetine kavuştu.

allah ondan razı olsun, mekanı cennet olsun allah peygamber efendimize komşu olmayı nasip etsin inşallah...
--iktibas--

tahir büyükkörükçü hocaefendi'nin vefatından önceki son tembihi (vurgula: "namazlarınızı kılın") ve (vurgula: "islamı yaşayın") olmuş.

--iktibas--
(vurgula: ismet inönü’nün korkulu rüyası)

1965'de burdur'da iken denizli'de başlayan salon konuşmaları 1960-70'li yıllarda bütün türkiye'ye yayılmıştır. adana, ceyhan, kayseri, malatya, sivas, diyarbakır, erzurum, nevşehir, karaman, niğde, samsun, eskişehir, ısparta, ankara, maraş, bursa... konuşmaları yurtta büyük coşku oluşturmuştur. 1968'deki meşhur izmir alsancak spor salonu konuşması, o günün siyasilerinin fevkalade dikkatini çekmiş ve ismet inönü bir meclis konuşmasında tahir büyükkörükçü'den söz ederek şöyle demiştir: hükümeti destekleyen 3 sac ayak var. birisi, (vurgula: said nursi), birisi (vurgula: konya müftüsü) birisi de (vurgula: gazali)...”
sultan-ül vaizin.konya'nın kıymetli zatlarından .allah rahmet eylesin.tahir büyükkörükçü için hazırlanan belgeseli izleyenler hakkında daha geniş malumat alırlar.
'kapu camiinin muhterem cemaati'

(http://www.merhabahaber.com/haber/40421/seccade_yillar_sonra_sahibini_buldu.html)
cemaate son yaptığı vaazda ;bu son, bir daha burda bulunamayacağım diyerek vefat edeceğini önceden hissetmiş. ve sabah namazı vakti secdede vefat etmek istermiş hep; aynı şekildede kısmet olmuş.allah kendisinden razı olsun.mekanı cennet olsun.
küçükken vaazlarını, biraz da babamın zorlamasıyla, kontv den izlerdim.
fakat canlı canlı dinlemek maalesef hiç nasip olmadı.
dobra dobra ve gönülden konuşurdu.
vaazlarında genellikle mevlana'nın mesnevi'sinden örnekler verirdi.
allah razı olsun.

bir iyi adam daha gitti...
kendisini evlerinde ziyeret nasip olmuştu... o sıralar rahatsızdı,pek konuşmadı ancak hafızlık hakkında vaaz buyurmasını rica etmiştik kendilerinden: kendileri, ezber yapan kişinin allah ile arası iyidir.. demişlerdi... ve dua buyumuşlardı: allah ellerinizden tutsun,bırakmasın... (amin)
vefatının ardından ayşegül genç tarafından kaleme alınmış güzel bir yazı:
(http://www.dunyabizim.com/news_detail.php?id=5788)