huy – dertli sözlük
bazen bazı hallerde kurumasını istediğimiz bazen de güzel sıfatlarla andığımız davranış, eda, hal, hareket.
insanın yaradılıştan gelen doğasıdır, iyi ve kötü olarak ikiye ayrılır. kötülerini iyiye çevirmek "sınav" ıdır. cimriyse verecek, dedikodu seviyorsa dilini tutacak vs.
i̇yi niyetli kurbağa, dostu akrebe yardım etmek istedigi icin onu sirtinda golun karsisina gecirmeye ikna olur. akıntının ortasında kurbağa sırtında korkunç bir acı hisseder. akrep sokmustur onu. i̇kisi de akıntının içine doğru sürüklenirken kurbağa sorar akrebe: “niye yaptın akrep kardeş? bak şimdi ikimiz de öleceğiz.” akrep döner der ki: “napayım benim huyum bu".

hintli bir adam suda bata çıka ilerlemeye çalışan bir akrep görür. onu kurtarmaya karar verir ve parmağını uzatır ama akrep onu sokar. hintli tekrar akrebi sudan kurtarmaya çalışır ama akrep onu tekrar sokar. yakınlardaki başka birisi ona, onu sürekli sokmaya çalışan akrebi
kurtarmaya çalışmaktan vazgeçmesini söyler. ama hintli adam şöyle der: "sokmak akrebin doğasında vardır. benim doğamda ise sevmek var. neden sokmak akrebin doğasında var diye kendi doğamda olan sevmekten vazgeçeyim?

simdi siz secin arkadaslar doğanizi. akrep misiniz adam mi?