formula1 2011 kural değişiklikleri – dertli sözlük
--iktibas--

1-ayarlanabilir arka kanat:
sollamaları kolaylaştırmak maksadıyla tasarlandı. pilot bir butona basarak, arka kanatta bir slot boşluğu açıp hava direncini azaltabiliyor. böylece düzlüğün sonunda hızını 10-12 mph'a kadar artırabiliyor.
2-kers'in yeniden kullanılması :
kinetik enerji geri dönüşüm sistemi olarak bilinenkers, tüm takımların mutabakatıyla geçtiğimiz yıl yasaklanmıştı. takımlar sistemi ilk olarak 2009 yılında kullanmışlardı.tur başına 6.6 saniye kazandırıyor.artık serbest.
3-çift katmanlı difüzer ve f-kanal konseptlerinin yasaklanması:
çift katmanlı difüzer 2009'da takımların daha fazla downforce üretimine yardımcı olmuştu.geçtiğimiz yıl öne çıkan yenilik ise f-kanal tasarımı olmuştu. pilot kokpitteki hava boşluğunu kolu veya bacağıyla kontrol ederek özellikle virajlarda aracın arkasında aerodinamik avantaj sağlayabiliyordu. her iki tasarımda yeni sezonda yer almıyor.
4-direksiyon güvenliği:
yaşanan çok sayıda olayın ardından fıa, direksiyonların araca iki noktadan değil, dört noktadan tutturulması zorunluluğu getirdi. böylece direksiyonun yerinden çıkarak kazaya sebebiyet verme ihtimalinin azaltılması hedefleniyor. kural, pilot güvenliğinin artırılmasını amaçlıyor.
5-lastikler:
bir kural değişikliği olmasa da, bridgestone'un ayrılmasından sonra pirelli'nin gelişi yarışlarda büyük bir değişiklik olacak
6-vites kutusu:
bu yıl bir vites kutusu beş yarışta kullanılmak zorunda. geçtiğimiz yıl bu sayı dörttü. bununla birlikte, değişikliklerin art arda gelmesi halinde, takımlara 5 sıra geriden başlama cezası almadan, bir kez değişiklik yapma izni veriliyor.
7-yarış hakemleri:
yarış hakemlerine bu sezon daha fazla yetki veriliyor. bu da hakemlerin daha fazla ceza verebilecekleri manasına geliyor. hakemler diskalifiye etme veya bir yarış askıya alma cezası verme yetkisine sahip olacak.
8-yüzde 107 kuralı:
en hızlı tur için uygunan bu kuralda, ilk 20 dakikalık sıralama periyodunda elde edilen en hızlı derecenin yüzde 107'sinden yavaş olması halinde budereceye sahip olan pilotlar yarışa başlama hakkını kaybediyor.--iktibas--
--- iktibas ---
fia, takımlara yaptığı açıklamada, egzoz beslemeli difüzerlerde, gaz pedalına basılmadığında aerodinamik kazanımın engellenmesine yönelik yasaklama kararından vaz geçmediğini bildirdi. federasyon, yasağın 2011 i̇ngiltere grand prix'den itibaren geçerli olacağını söyledi.
--- iktibas ---
--- iktibas ---
avrupa grand prix'de son şekli sunulan ve fia dünya motor sporları konseyi (wmsc) tarafından kabul edilen 1.6 litre v6 motorların 2014 sezonundan itibaren kullanılması resmen onaylandı.

--- iktibas ---