fesleğen – dertli sözlük
uzaktan bakıldığında normal sıradan bir bitki gibi gözükürken, yanına yaklaşıp elinizi şöyle bir sürdüğünüzde o ferahlatıcı kokusunu ciğerlerinize çekebildiğiniz hoş kokulu şifalı saksı bitkisi. ayrıca çayı da yapılmaktadır, birçok faydası vardır.
sinek kovan bitkidir.
havadar ortamları sever, evin içinde ölür gider, kurtaramazsınız. (*)
devamlı kesilerek budanması gerekir. her türlü makarnaya çok yakışır. taze olarak da kurutulmuş olarak da kullanılabilir.
Harika doğal sinek kovucudur.Diğer sinek ilaçları sizi sineklerden korurken aynı zamanda size zarar verir.Eskiden evlerin pencerelerine fesleğen konurdu ki eve sinek girmesin hem sineği eve sokmaz hemde onları canından etmez.
Küçükken ayırt edemediğim, annemin her bahçeden fesleğen getir dediği zaman bir parça fesleğen bir parça da nane kopararak getirdiğim yemeklere hoş bir koku veren bitki. En çok da patlıcan yemeğinin içine koyardı annem
tam yağlı beyaz peynir, zeytinyağı ve domates ile birlikte soğuk veya sıcak fark etmeksizin doğru tarifle sanat eserine dönüşebilen öğüne katkıda bulunan bitki. domatesle birbirine çok yakışır.