elden ele akbil uzatılması – dertli sözlük
çoğumuz sevmiyoruz. hele oramızı buramızı dürterek "şunu uzatır mısın" diyenlere kıl oluyoruz. meşakkatli bir iş. böyle bir şeyle karşı karşıya kalmamak için otobüsün sol tarafına dönmek ve ortalarda bulunmamak iyi bir yöntem. ama yine de allah rızası için, sorumluluk duygusuyla haraket etmekte fayda var. en ufak bir hayır bile önümüze gelecek neticede...
elden ele uzatılan akbilin geri sahibine gelmemesi durumunda insanda gelişen hoşnutsuzluktur.pek nahoş bir durumdur.ön kapıdan otobüse binemeyen insanlarda gelişen bir sendromdur.kısa süreli "kandırılmışlık" hissi uyandırır.
birde o akbili ele alıp uzattıktan sonra geri gelene kadar insanı huzursuz eder sanki benim malım bana ne ama olmuyor işte...
şöförün arka kapıdan binenlere tellal misali nara atarak çıkışması sonucu otobüs içerisinde kargaşa yaşanmasına sebep olan eylemin adıdır.

åžöförün çıkışmasına örnek vermek gerekirse "arkadakilere yardım edinde akbili göndersinler" veya daha samimi olanı "arkadan binen 4 kişi akbili göndersin(!)"
en arkadan binbir güçlükle, dövüş kavgayla uzatılan akbilin içinde para kalmamış olmasından daha az vahim olan durumdur.