hasan el benna – dertli sözlük
yolumuzu aydınlatanlardan. 1928 yılında cemal abdulnasır zulmü altında inleyen mısır'da 22 yaşında ihvan-ı müslimin teşkilatını kurmuş şehid alimdir. tek başına kurduğu bu teşkilat bugün tüm arap alemine yayılmış en güçlü harekettir. vecizelerinin her biri tablo yapıp duvara, şiar edip gönle asılasıdır.

(bkz:hayat, iman ve cihaddır.)
(bkz:işimiz vaktimizden çoktur.)
henüz 15 yaşında hafız olmuştur, daha küçük yaşlarda arkadaşlarıyla bir araya gelir "bir kötülük gördüyseniz önce elinizle düzeltin" tavsiyesini şiar edinmiştir.açıkca kötülük yapanlara şahit olduklarında onları uyarıcı nasihat ve öğüt içeren mektuplar yollamışlardır.
hep hüzünlüdür şehir şehir dolaşmıştır teblig vazifesi için ve her gittiği yerde şubelerini açar..
ne yazık ki kral faruk'un ingilizlerle iş birliği yapması ve tüm istihbaratı peşine takması gecikmez kahire'nin en büyük meydanında müslüman gençler teşkilatının önünde kurşunlanır...

"şehadet bir çağrıdır nesillere çağlara"
(b: şehid i̇mam'ın 10 çalışma prensibi)
1- birlik en büyük hedeftir kalpler arasındaki bağ güçlü olsun, tek söz üzerine birleşsin.
2- 'lailahe i̇llallah' diyen herkes tevhid çatısı altında beraberimizdedir.
3- kusuru nefsinde ara, muhalif hakkında iyi şeyler düşün.
4- tepki verirken bile ahlakı göz ardı etme.
5- tartışma ve kibir yok.
6- bir meselede doğru birden fazla olabilir.
7- i̇ttifak edilen şeylerde yardımlaş, farklı düşüncelere saygılı ol.
8- ortak düşmanı ön planda tut.
9- i̇ş ve üretim ufkunu aç her kardeş, -özel hayatındaki işlerine ilave olarak- hergün bir miktar kur'an okumalı, yatmadan önce nefsini muhasebe etmelidir.
10- yanlış yoldakilere üzülürüz; üzerine çullanıp teşhir etmeyiz.
okul yıllarında oldukça başarılı olmasını hazmedemeyen bir ev arkadaşı uyurken yüzüne kezzap dökmüş-yanlışlık süsü vererek- olayın ardından ailesi okulu bırakıp eve dönmesini istemişse de okuma sevdasından vazgeçemeyen benna nın ailesi okulun olduğu şehre taşınmıştır.
bugün şehit edilişinin yıl dönümüdür. dinimizde şehitler, insanların kalplerini/ölmüş hayatlarını diriltmek için canlarını ortaya koymuş insanlardır ve bu yüzden onlar ölü değil, hep diridirler.

gün geçtikçe daha da köleleşip, robotlaştığımız; "modern"liğin dibine vurduğumuz şu dönemde, şehitlerimizin kalplerimizde bir silkinme oluşturması duasıyla.
iktibas22 yaşlarındayken mahalle kahvelerinin dışında dansözlerin oyunlarını bitirp çıkmasını bekleyip onlar çıkınca içeri girip tebliğ yapıyordu...22 yaş.yaş 22.
...(bkz:iktibas)...i̇smailiyye’de halkın içinde bulunduğu ekonomik depresyon,modernleşmeyle birlikte yerini bir boşluğa bırakan geleneksel birlikler ve sosyalrefaha sahip olmadıkları için kolaylıkla sömürülmeyi bekleyen insanlar, benna’nındiriliş arzusunu körükleyen etmenlerdi. bunun için ilk adım olarak kahvehaneleri vemescitleri seçen benna, üstün hitabet yeteneği, toplumun anlayacağı kolay ve akıcıüslubuyla halktan beklediği tepkiyi gördü ve kısa bir süre sonra etrafına öğrenmekisteyen meraklı pek çok insanı toplamayı başardı. benna, köklü bir dirilişitanımlıyordu ve i̇slami temalarla yabancı ideolojilere baskın çıkacağı görüşü, halklaarasındaki güven zincirinin ilk halkasını oluşturdu. heyecanını, cesaretini ve i̇slamimücadele için sarf ettiği üstün gayretini gören herkes tarafından takdirle karşılananhasan el-benna, dinleyicilerine, dini konuların yanı sıra sosyal, kültürel ve tarihikonularda da seminerler vererek kafasında çizdiği i̇hvan üyesi tarzını hazırlamayaçalıştı. ...(bkz:iktibas)...