ramazan bayramı – dertli sözlük
peygamber efendimiz, ramazan-ı şerifin fazileti hakkında buyuruyor ki:
"ramazan ayı mübarek bir aydır. allahu teã¢lã¢, size ramazan orucunu farz kıldı. o ayda rahmet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır, şeytanlar bağlanır."

bütün müslümanlar, rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı cehennem kapılarının kapandığı bu ayda ellerinden geldikçe hayır işlemek isterler. insanlar birbiriyle kucaklaşır, samimiyetleşir, toplumun ferah düzeni artar.

sabah namazlarından önce camide her gün 1 sure okunur. sahurda yenilen yemeklerin lezzetine doyum olmaz. sabah ezanını dinlemek insana o kadar huşu verir ki insan uçacağını bile düşünür. akşam saatlerine doğru evlerde iftar çadırlarında her yerde iftar heyecanı başlar ki sormayın. her yeri mis gibi ekmek kokuları, fırında lahmacunlar kebaplar çorbalar ayranlar daha nelerin nelerin kokusu sarar. akşam ezanları okunur toplar atılır ve herkes için iftar vaktidir artık. yemekler yenir biraz dinlenildikten sonra hemen akşam namazı kılınır ardından doğru camiye teravihe. camiler teravih namazlarını kılmak için akın etmiş müslümanlarla dolar (ne var ki bazıları fazla kılmaz).
ne güzel günlerdir. insanın keşke 12 ay da böyle olsa diyesi gelir hatta direk böyle söyler (*)
rabbim cümlemizi bu hayırlı günlere hayırlısıyla çıkmayı nasip etsin.amin.

ha bu arada fakirleri kimsesizler unutmayın.
rahmet ayı ramazanın son bulduğu,bu ayı gerçek manasıyla değerlendirenlerin bayramıdır.bugün gerçek müslümanların suriye'deki,filistin'deki,somali'deki kardeşlerini dualarında unutmadan kutladıkları bayramlarıdır.
sözlükte şuan kimse yok ama tüm yazarların ramazan bayramı mübarek olsun. allah tekrarını nasip etsin.
"şeker bayramı" denilmemesi gereken mübarek bayramdır. "şeker bayramı" denilmesini mahzurlu bulanlar vardır. böyle denildiğinde ecnebilerin "cadılar bayramı" aklıma gelir, içim sıkılır. nereden çıktığını araştırdım, net bir şey bulamadım. ama araştırmalarıma dayanarak söyleyebilirim ki; kapitalist kişiler, fazladan bir kilo daha şeker satmak için bu ismi uydurmuş olabilirler.
öncelikle bayramınız mübarek olsun. sonra da hilal göründü görünmedi tartışması yapanlara allah akıl fikir versin.her sene aynı tartışmalar.az bir şey faydalı bir şeylerle uğraşırlarsa ümmet olarak belki bir adım ileri gideriz .hep bu yüzden.ne kadar gereksiz konu varsa tartışılmalı ki asıl olan gölgede kalsın. millet birbirini tekfir etsin.sonra aklı karismayanlarin aklı karışsın.haram olan oruca neden olsun. asla güvenmeyin.hiç itibar etmeyin.hep böyle devam edin!