kur’an-ı kerim – dertli sözlük
bizim bakış açımızı değiştiren,başkalarının görmediği şeyleri görmemizi sağlayan hayat rehberi.
alemin imarının, ademin imarından geçtiğini öğreten kitaptır.insanlara "okumayı" öğreten kitaptır.düşünmeyi öğreten kitaptır.
okumak kökünden türemiş, okunan yüce şey anlamlarına gelen kelime.610 yılında hz. muhammed'e cebrail a.s vasıtası ile indirilmeye başlanan son ilahi kitap.114 sure 6666 ayetten olulur. (*) (*)ey insanlar! size rabbinizden bir öğüt, gönüllerde olanlar için bir şifa ve mü'minler için bir hidayet ve rahmet gelmiştir. (*)
kur'an da ki ayet sayısı hususunda ihtilaf vardır.bunun farklı farklı sebepleri vardır o kısmı üzerinde durmayacağım belki daha sonra mütaala edilip üzerine konuşulabilir.ayet sayısı hususuna gelince;kur'an- kerim'in ayet sayısını zemahşeri, i̇bn-i huzeyme, şeyhu lislam i̇bn-i kemal ve bediüzzaman said nursi 6.666 âyet olduğunu ifade ederler.i̇bn-i abbas 6.616, nafi, 6.217, şeybe,6.214, mısır âlimleri 6.226 olduğu söylerler.küfî ekolü âlimlerinin hz. ali’den rivâyetle peygamberimiz (a.s.m)’e dayandırdıkları şuan için diyanetinde resmi kitaplarında ifade edilen rakam ise 6236'dır.