cağaloğlu – dertli sözlük
istanbul'un fatih(*) ilçesi sınırları içinde bulunan tarihi semt.
cağaloğlu, evliya ã‡elebi'nin belirttiğine göre, osmanlı dönemi'nde ekabir saraylarının bulunduğu bir semtti.
bunda semtin saraya yakın oluşunun önemli payı vardır. 16. yüzyılın son çeyreğinde sadrazamlık yapan ã‡iğalazade sinan paşa'nın sarayının ve yaptırdığı hamamın bu bölgede bulunması semtin ã‡iğalaoğlu adını almasına sebep olmuştur. bir italyan soylusu olan kont cigalo'nun soyundan geliyor. ã‡iğalaoğlu adı daha sonra halkın ağzında cağaloğlu'na dönmüştür.
osmanlı devletinin sadaret makamı ve devletin yönetim merkezi olan bab-ı ali'nin varlığı semte daha 18. yüzyıldan itibaren özellik kazandırmış ve burası osmanlı bürokrasisinin, sadaret mensuplarının, paşaların yaşadığı bir bölge halini almıştır. 1870'lerden sonra ise cağaloğlu, türk basının merkezi haline gelmeye başlamıştır. 1990'ların ortasına kadar türk basının merkezi olarak anılmasına rağmen birçok büyük gazetenin bu semtten taşınmasıyla eski etkisini kaybetmesine rağmen hala o günlerin etkisi olan kentin kültür merkezi olması durumu az da olsa semtte görülmektedir.
eğer bir kitapsever iseniz bir ucundan girildiği vakit çıkışı kolay kolay bulunamayan semttir. eliniz dar iken gitmemeniz tavsiye edilir. (*)
nuruosmaniye camii çıkışından, bazen de yerebatan sarnıcının bulunduğu sokaktan geçerek varabileceğiniz semt. her yayınevine, hemen hemen her kitaba ulaşılabilmesi açısından kitapseverlerin uğrak mekânı. sırf kitapları giriş fiyatına alabilmek için, koskoca hanlarda mekik dokumuşluğumuz vardır.