nlp ve kişisel gelişime gıcık olmak – dertli sözlük
içindeki seni keşfet, pozitif düşün, kendini keşfet, mutluluk içinde, sevinç içinde, huzur içinde gibi cümleleri ehil olsun olmasın herkesin ağzında duymaktan gına gelme durumu..
bu köşeyi okuyup sırıtması gereken kişi veya kişilerdir (*) http://fc05.deviantart.net/fs71/f/2010/078/d/5/__kisisel_gelisim___by_yusufkot.jpg
nlp, kişisel gelişim furyasının çoğunlukla kariyer odaklı bir minvalde gelişmesi ve parapiyasaya dahil olmasından kaynaklanan probleme tavır alan insanlardır. haksız sayılmazlar.

(bkz:kariyerizm)
hakkında bir takım kitaplarda, dergilerde konferanslarda -sanki birbirleriyle anlaşmış gibi aynı dönemde- yapılan eleştirilere, en az söz konusu meseleye gıcık olduğum kadar gıcık olduğum şey. çokları şişerek enaniyetin yanlışlığından bahseder. doğru düzgün anlayarak eleştirenler de yok değildir. ki haklıdırlar. batı menşeli bu safsataları doğru düzgün eleştirmek haktır.
çok havalı olduklarından çoğu insan gıcık olur bunlara, ben her şeyi biliyorum havasına girerler çoğu, tabi büyüklenmeye başlamanın sonu nereye varır herkes bilir.
birilerinin şekillendirdiği formlara girmeyip sadece hayatı yaşamak isteyenlerdir. ki şekillendiriciler, şekillendirme işinden para kazanır.

oysa hayat; şekillenmiş bir şeyi sürdürmek değildir. sadece yaşamaktır.
nefsinin isteklerine dur diyemeyip,şeytanın şerrinden allah'a sığınmayı beceremeyen insanların başvurdukları saçma yöntemleri sevmeyen insan sözü.