kayıt

hallac-ı mansur

 1. 1
  bir rivayete göre ; hallac-ı mansur hazretleri, la ilahe illallah demeyi o kadar çoğaltmıştı ki, anması kalbden ruha geldi. orada ünsiyet peyda ederek ilahi aşka kavuştu. dünyadaki her şeyi hatta kendi adını bile unuttu. aşk sarhoşluğu kapladı. buna sekr hali deniyor. bu halde iken, (sen kimsin?) diyenlere, (enel-hak) diye cevap verdi. Üzerinden sekr hali gidince, yani ayılınca (enel-hak) dediğini hatırlamadı. fakat dine aykırı konuştuğu için şehid edildi. yere dökülen kanları (enel-hak) şeklini aldı.
  #387718 muhibbi | 8 yıl önce
   
 2. 2
  Hallac-ı Mansur hazretlerinin (Enel-Hak) yani (Ben Hakkım) dediği gibi, Bayezid-i Bistami hazretleri de sekr halinde (Sübhani) yani (Ben Sübhanım) demiştir.

  Talebeleri, (Siz kendinizin sübhan, yani ilah olduğunu söylediniz) demeleri üzerine, (Bir daha öyle bir şey söylersem, beni kılıçla kesin) buyurdu. Sekr hali kaplayınca yine (Sübhani) dedi. Hemen hocalarının emri üzerine kılıçla vurdular. Fakat kılıç kesmedi. O hal üzerinden gidince, yine (Sübhani) dediğini söylediler. (Niye beni öldürmediniz?) buyurdu. (Kılıç kesmedi) dediler. O vakit, (Demek o sözü söyleyen, bu haldeki Bayezid değildi) buyurdu.

  Evliyayı böyle sekr halinde, yani şuursuz iken söyledikleri sözlerden dolayı kötülemek doğru değildir.
  #387719 muhibbi | 8 yıl önce
   
 3. 3
  Ali Ramiteni hazretleri buyurdu ki: Hallac-ı Mansur hazretleri, içinde bulunduğu halden dolayı mazurdu. Onu şehid edenler de dinin emrini yerine getirdi. İki tarafa da bir şey söylenmez.
  #387720 muhibbi | 8 yıl önce
   
 4. 4
  Cehennem, acı çektiğimiz yer değil, acı çektiğimizi kimsenin duymadığı yerdir Mealinde bir cümle söylediği de rivayet edilir.
  #481031 kevgir misali | 2 ay önce