kayıt

dinler arası diyalog

 1. 1
  bir takım insanların sadece burunlarının önünü görebilmesi, ufka bakamaması sebebiyle bir takım insanların dinlerarası kelimesine takılarak her yere sündürdüğü bir takım insanların yeterince okumadan konuştuğu, bir takım insanların kendi başlarına düşünemeyip sağda solda konuşanların, keskin dillilerin laflarından etkilendiği, bir takım insanların diyalog çalışmalarını tasvip etmeselerde (bu çok çok çok doğal bir durumdur ki bende buna yakın düşünüyorum) düşüncelerini net olarak ortaya koyamayıp müslüman kardeşlerine (ki zamanımızın çok mühim, gözü yaşlı bir hocaefendisi bu camianın önderidir) ithamda bulunacak, alaya alacak şekilde uslüp kullanması sonucu çok sık gündeme gelen nur cemaatinin çalışmalarından biridir.

  (bkz: zaman)
  #8486 az söz | 8 yıl önce
   
 2. 2
  amentüde ittifakımız var gibi bir saçmalayıştır.akla hangi dinler? sorusunu getirir.onların bizim peygamber,kitap ya da en ufak bir doğrumuzu kabul etmemesi bizim zaten tüm tahrif edilmiş dinlerin aslını kabul ettiğimiz gerçeğine binayen diyaloğun onlar açısından söz konusu olmadığını monoloğa dönüştüğünü görmemiz gerekir.amaç üzüm yemek değil bağcıyı öldürmektir.rabbim cümlemize feraset nasip etsin duasını ettirir.
  #8488 formulacı | 8 yıl önce
   
 3. 3
  milli görüş ehli kimselere ne kadar izah etsende anlayamayacakları kavramlardandır. zira bir takım kavramlar onlar için her türlü üslubu mübah görerek çığırtkanlık için bahanedir.
  misal; başbakandır. filistin mitinginde dahi başbakanı yuhlayarak sonrada yapmayın yeri değil diyenlerin üzerine (dinin müdafiileri olarak) yürümek cüretkarlığını gösterirler. dinlerarası diyalog, zaman v.s. gibi kavramlarda böyledir. bu tarz tartışmalarda insanoğlu kendine şöyle seslenmelidir. 'ey insanoğlu, yarım bilgili varlık. şimdi sen bu konuyu ne kadar izah edip, efor sarfetsende karşındaki bunu anlamayacak. neden böyle bir çaba içine giriyorsun? bak karşındaki mevzuyu kavramak yerine yüzlerce kez duyduğun klasik sözleri tekrarlıyor, hafifte alaya alıyor. sen niye kendini kasıyorsun *
  #8491 az söz | 8 yıl önce
   
 4. 4
  eğer ki müslümanlar müslümanların sayısının hep aynı kalmasını bekliyorlarsa hıristiyanlara ve yahudilere düşman gözüyle baksınlar; yok islam farklı yerlere ulaşsın, müslüman insan çoğalsın isteniyorsa buyurun barış yapın tüm insanlıkla. zira hz. peygamber hudeybiyede barış imzaladıktan birkaç yıl sonra mekkeyi 100binlerle fethetti. tabi poliyannacılığa da gerek yok...
  #19060 loopus_x | 7 yıl önce
   
 5. 5
  oryantalizmin kaçınılmaz sonucudur.
  #19084 ebu gabşan | 7 yıl önce
   
 6. 6
  dünya milletini hidayete erdireceğiz diye kendimiz gavur olmadıkça sorun olmayacak eylem.
  #19086 formulacı | 7 yıl önce
   
 7. 7
  müslüman gençlerin ne olduğunu bilmeden, araştırmadan, duydukları bir kaç bilgiye dayanarak eleştirdikleri/savundukları bir konu.
  #19087 sır | 7 yıl önce
   
 8. 8
  imkansızdır. çıkar ilşkilerinin resmi adıdır.
  #19102 afra teyze | 7 yıl önce
   
 9. 9
  kapı komşusundan selamı esirgeyen müslümanın yeni yeni maceralar peşinde koşması.
  #19926 formulacı | 7 yıl önce
   
 10. 10
  başka din var da bizim mi haberimiz yok. (!)
  #19942 gencfizyoterapist | 7 yıl önce
   
 11. 11
  (bkz: dindaşlar arası diyalog)
  #19957 adamın biri | 7 yıl önce
   
 12. 12
  filistinde, ırakta, afanistanda, doğu türkistanda ve dünyanın birçok yerinde zulüm gören tek
  bir müslüman kardeşimiz kalmadığı zaman bahsedilmeye başlanması gereken olay...
  #19967 imtupac | 7 yıl önce
   
 13. 13
  (bkz: new york ta beş minare )
  #19978 sukutu hayal | 7 yıl önce
   
 14. 14
  ayette buyurulduğu üzere, tevhid ilkesine gelmedikleri müddetçe, diğer din mensuplarıyla bir diyalog içerisinde olamayacağımız açıkken, sonradan uydurulan, gündemde tutulmak suretiyle diğerlerine şirin görünmek için kullanılan söylem.
  #19979 samibuyukkaynak | 7 yıl önce
   
 15. 15
  nedense eleştirilmekten ziyade uygulayıcılarına hakaret edilen hareket. dinlerin tevhidi projesi yani "tek çatı altında bütün dinleri toplayalım" fikirli vatikan projesi ile alakası yoktur. temel amaç müslüman olmayanlara islam'ı tanıtmaktır. unutmayın, efendimiz ebu cehil'in ayağına onlarca kez gitmiş, bütün servetini gelenlere bir şeyler anlatabilir miyim derdi ile müşriklere ziyafet vererek harcamış. internet mücahitliği ile din tamamlanmıyor maalesef. birbirimizi yiyerek kafirlere yollar açıyoruz sadece.
  #19986 zisuur | 7 yıl önce