dinler arası diyalog – dertli sözlük
bir takım insanların sadece burunlarının önünü görebilmesi, ufka bakamaması sebebiyle bir takım insanların dinlerarası kelimesine takılarak her yere sündürdüğü bir takım insanların yeterince okumadan konuştuğu, bir takım insanların kendi başlarına düşünemeyip sağda solda konuşanların, keskin dillilerin laflarından etkilendiği, bir takım insanların diyalog çalışmalarını tasvip etmeselerde (bu çok çok çok doğal bir durumdur ki bende buna yakın düşünüyorum) düşüncelerini net olarak ortaya koyamayıp müslüman kardeşlerine (ki zamanımızın çok mühim, gözü yaşlı bir hocaefendisi bu camianın önderidir) ithamda bulunacak, alaya alacak şekilde uslüp kullanması sonucu çok sık gündeme gelen nur cemaatinin çalışmalarından biridir.

(bkz:zaman)
milli görüş ehli kimselere ne kadar izah etsende anlayamayacakları kavramlardandır. zira bir takım kavramlar onlar için her türlü üslubu mübah görerek çığırtkanlık için bahanedir.
misal; başbakandır. filistin mitinginde dahi başbakanı yuhlayarak sonrada yapmayın yeri değil diyenlerin üzerine (dinin müdafiileri olarak) yürümek cüretkarlığını gösterirler. dinlerarası diyalog, zaman v.s. gibi kavramlarda böyledir. bu tarz tartışmalarda insanoğlu kendine şöyle seslenmelidir. 'ey insanoğlu, yarım bilgili varlık. şimdi sen bu konuyu ne kadar izah edip, efor sarfetsende karşındaki bunu anlamayacak. neden böyle bir çaba içine giriyorsun? bak karşındaki mevzuyu kavramak yerine yüzlerce kez duyduğun klasik sözleri tekrarlıyor, hafifte alaya alıyor. sen niye kendini kasıyorsun :)
eğer ki müslümanlar müslümanların sayısının hep aynı kalmasını bekliyorlarsa hıristiyanlara ve yahudilere düşman gözüyle baksınlar; yok islam farklı yerlere ulaşsın, müslüman insan çoğalsın isteniyorsa buyurun barış yapın tüm insanlıkla. zira hz. peygamber hudeybiyede barış imzaladıktan birkaç yıl sonra mekkeyi 100binlerle fethetti. tabi poliyannacılığa da gerek yok...
müslüman gençlerin ne olduğunu bilmeden, araştırmadan, duydukları bir kaç bilgiye dayanarak eleştirdikleri/savundukları bir konu.