bosna hersek – dertli sözlük
özellikle sırbistan gibi bir yerden sonra uğruyorsanız, kendiniz buraya can havliyle atarsınız. müslüman kardeşliği var burada. irklar, renkler, diller mühim değil. biz islam mensuplarıyız diyor halkı. osmanlı torunlarıyız diyor. bosna hersek, istanbul gibi. yarısı seküler, yarısı müslümanca yaşamaya çalışan tayfa. cevabi yeyin, bureg yiyin ama kardeş eti yemeyin .
ülke bir bütünü oluşturan üç etnik gruba ev sahipliği yapmaktadır: boşnaklar, sırplar ve hırvatlar. i̇ngilizcede ve daha birçok dilde etnik kimlik göz önünde tutulmadan tüm bosna-hersek halkına bosnalı denir. ancak türkçede tarihten gelen yakınlıktan dolayı bosnalı denildiği anda boşnaklar yani bosnalı müslümanlar terimi kastedilir. ayrıca ülkede bosnalı veya hersekli olmak da ayrı etnik kimliği vurgulamak için kullanılır. "bosnalıyım" demek "müslüman ım" demektir. "hersekliyim" demekse "hırvat ım" demektir.
ülke yönetim açısından iki entiteye yani devletçiğe bölünmüş durumdadır. bunlar, bosna-hersek federasyonu ve sırp cumhuriyeti dir.
evlerinin duvarları alnında kurşun iziyle ağlayan, halkının yüz hatlarını acıyla şekillendirdiği inancı umuduyla katliama direnen hüzün memleketi..
filistin'in bm'de gözlemci devlet statüsü kazanması için yapılan oylamada çekimser kalmış devlet.
tabii, oylamaya katılan temsilcilerin ne derece boşnak olduklarını bilmeden yapacağımız yorumlar, bütün boşnaklar hakkında zanna düşmek demek.
hayırlısı diyelim.
bm'deki oylamada çekimser kalmasının nedeni bosna hersekte yapılan soykırımda arap devletlerinin hiçbir şekilde yardım etmemesinden kaynaklanmış olabilir.
filistin oylamasında çekimser kalmasının nedeni bosna hersek'i bosnaklar yönetmiyor. bosnak, hırvat ve sırp temsilciden olusan üçlü bir baskanlık konseyi yönetiyor. sırp üyeler hayır dediği için bosna hersek devlet olarak çekimser oy kullanmak durumunda kaldı.