bülent ecevit – dertli sözlük
gazeteci, şair, yazar, siyasetçi ve eski başbakanlardandır. 28 mayıs 1925 tarihinde istanbul'da doğmuş ve5 kasım 2006 yılında ankara'da vefat etmiştir. israil'e katliam yapıyorsunuz dedikten sonra özür dileyen ve merve kavakçı'ya had bildirin dediğide unutulmamıştır.
merhum eski başbakan. siyasi arenanın gördüğü en temiz lider. ne çaldı ne de çırptı. kendi zenginini de siyasi hegemonya olma adına var etmedi. birilerine ülkenin akarını peşkeş çekmedi. ama etrafında onun bu dürüstlüğünden çalıp çırpan oldu muhakkak. hem zaten çalıp çırpanlar da insanların dini duygularını ne istismar etti ne de takiye yaptı. dinin kendileri için bir kırmızı çizgi veyahut hassasiyet sahibi olmadıklarını da eylem ve bazen söylemleri ile pekişiyordu. mesele o'ndan korktuğunu dile getirip o'na rağmen yanlış yapmak. ecevit, bu kadına haddini bildirin sözü ile değil 2001 yılında suratından mahkeme duvarı gibi hazımsızlık akan sezer ile birlikte tutuştuğu kuvvetler ayrılığı kavgası ile neden oldukları devalüasyon ile hatırlanmalı. merve kaçakçı gökten zembille inmiş biri değil, diğer vekil kadınlardan tek farkı başörtülü olması ve başörtüsü imânın remzi olabilir ama kesinlikle salt imân değildir. i̇nsanları, ölmüş göçmüş insanları iman ölçer cihaz ile hatırlamayınız. kalplerde olanı rabb bilir. öte yandan birileri merhum erbakan'ı vefatından sonra evlatlarının düştükleri servet kavgası ile hatırlar.
küçüklüğümde siyasetin ne komik bir şey olduğunu bana hal dili ile anlatan başbakan. onun sayesinde haber izlemeyi sevmiştim. "savaş istiyoruz, barış değil" gafı... eşi rahşan ecevit'in onu düzeltme çabaları...kapalı şişeden su içmeye çalışması...bütün bunlar hayli komik geliyordu... bir de merve kavakçı'yı alkışlayarak protesto edişi vardı. ha bir de küçükken okulda toplu beslenmeyi geciktiren veliyi beklerken tahtaya "vur vur inlesin, ecevit dinlesin." yazıyorduk. o zamandan belliymiş protestocu ruhumuz. :p
1974 yılında iskandinav ülkelerine yapmayı planladığı gezi sırasında ecevit'in başbakanlık vekaletini başbakan yardımcısı erbakan'a değil de chp'li devlet bakanına vereceği kararlaştırılınca msp-chp koalisyonunun da sonu gelir. chp'nin tarihi refleksleri yeniden gün yüzüne çıkıyor. çünkü chp elitleri hala milli görüşçüleri kendine denk olarak görüp muhatap almak istemiyor, onları böcek gibi görüyor. yeri geldiğinde asırlık devlet geleneğini dahi çiğnemeyi göze alabiliyor. yıllar sonra chp, yine milli görüşçüleri yanına çekmeyi başardı. iktidarı ele geçirince bozuk para gibi harcayacağı ilk güruh da bunlar olacak kuşkusuz. bu sefer nasıl küçük düşürülecekler, bekleyip göreceğiz.