nerede o eski ramazanlar – dertli sözlük
her sene üstüne daha da güzellikler koymamız gerekirken gaflet perdemizin kalınlaşmasından ötürü bazı şeyleri hissedemeyişin ifadesi. çocukluktaki ramazanlar kastediliyorsa sonuna kadar haklı bir söylem. büyümekle de ilgisi olabilir.
(bkz:çocuk gibi oruç tutmak)
evet geçmiş ramazanların nostaljik bir tadı vardır, özlenesidir fakat bu sürekli olarak eski ramazanların yad edilmesini gerektirmemektedir. her ramazanı bir öncekine göre daha hayırlı geçirmek boynumuzun borcudur. bu nedenle bu ramazan "o eski ramazanlardan" çok daha özlenesidir, eğer ömrümüz yeterse bir dahaki ramazan da bu ramazandan özlenesi olacaktır. velhasılı "önümüzdeki ramazanlara bakalım"
i̇nsanların sanal alemde aramaya kalktığı ramazanlar. öyle ki ramazanda internet kullanımı % 7 artmış.(*)
leyla ile mecnun'da eski ramazanlar muhabbeti :)
buyrun bağlantı:(http://www.youtube.com/watch?v=q2toxqkoznc&feature=related)
artık söylemeyin şunu diye haykırasım gelen söz...
ramazan her yıl kullara sunulan bir armağandır.. eski zamanlarda da böyledir..şimdi de... zaman insanları yönlendirici bir kavramdır.. allah ın kitabında bildirilen ramazan ayı kıyamete dek bildirilen ölçülerde ifa edilecektir... yalnız eski ramazanların tadı yok manasındaki bu söz; ramazana atfedilmemelidir...ramazanı yaşayan bizler kendimize dönüp bakmalıyız ki,ihlastan,gayretten düştük mü?
velhasıl sorun eski ramazan yeni ramazan olayında değil, sorun onun ifasıyla sorumlu muhammed ümmetindedir...
biz kendimize çeki düzen verelim, ramazanlarımıza dil uzatılmasın....
ramazana dil uzatan ise bizden gayridir.... vesselam..