yalnızlık – dertli sözlük
yalnız mıyım ben sahiden? sahiden o onura dahi sahip miyim? bilmiyorum. belki keşke onurlu bir yalnızlığa sahip olsam. yalnız olmayı becerebilsem. iliklerime kadar hissetsem bunu. hissedebilsem. ellerimi açıp, beni bana bırakma, beni kimseye bırakma diyebilsem? beni sana bırak diyebilsem.
en çok aram seninle iyi olsun, öyle olunca herşey vız gelip tırs gider allahım desem?
ya da yalnız ama güçlü, yalnız ama içinde nice deryalar barındıran aslında gökyüzünü içine sığdıran, umudu içine sığdıran -biri olsam- ... yalnız ama dimdik olsam. kendimi allahın ve duanın kollarına bırakmanın rahatlığına? (*) varsam. neyse.
çok olağan bir duygudur yalnızlık. bazen çokça inşirahın, çokça tesbihin yetmemesidir. bazen yanında kimsenin olmayaşıdır. işte aslında bazen yanında kimse yokken dahi yalnız değilsindir. ama yanında çok kimse varken hatta en sevdiğin biri bile varken, uzaklardasındır. hasılı yalnızlık ömür boyu mu desek mazhar alansonca?
yalnızlık, yaşamda bir an,
hep yeniden başlayan..
dışından anlaşılmaz.

ya da kocaman bir yalan,
kovdukça kovalayan..
paylaşılmaz.

bir düşün'de beni sana ayıran
yalnızlık paylaşılmaz
paylaşılsa yalnızlık olmaz...
(özdemir asaf)
müslümanların hali hazırdaki farzları ve sünnetleri terk etmesi ile yaşadıkları hazin durum. bir sıla i rahim ter edilmiştir. günümüzde bırakın üçüncü dördüncü nesil akrabaların bilinmesini, kardeş kardeşin ne işlediğinden habersizdir.

veya hayata tebliğ ve sorumluluk penceresinden bakamamaktır. etrafınıza bir bakın islam'ı anlatmanız gereken binlerce insan göreceksiniz. onların sadece biri ile bir yıl tebliğ faaliyeti yürütseniz bu yalnızlık denen meret anında sizi terk edecektir.

bizler insan ilişkilerinden incinmekten korktuğumuz için kaçarız. oysa bilmeyiz bu kaçış bizi şeytan ve nefsimizle başbaşa bırakacaktır. ve hayatımız büyük bir boşluğu düşecektir. kimseyi arayıp sormadığımız için veya insanlarla köklü bir iletişim, sağlıklı bir iletişim kurmadığımız için yalnızlıktan şikayet edeceğiz. bir bakalım belki üst kat komşumuzda yalnızlıktan şikayet ediyordur. sızlanmaktansa başka birinin sızına deva olmak gibi bir (vurgula: derdimiz) olmalı değil mi?