üsküdar – dertli sözlük
istanbul'un derin osmanlı izleri barındıran ilçesi.
anadolu yakasının en ferah semtlerinden biri. üsküdar ve sonrasında beykoz'a doğru istanbul daha bir güzelleşir. kadıköy'ün karmaşasına, kalabalığına ve sıkışıklığına karşı üsküdar'ın (nispeten) sakinliği, yeşilliği, maneviyatı hep söylenegelmiştir. (kadıköy'ün, tuzla'dan itibaren kendinden gerisini toplayan bir araya getiren karmaşasının imkanları ise ayrı bir konu).
üsküdar'a vapurdan inince sizi bir genişlik karşılar. sağınıza ve solunuza doğru bakıp ferah bir nefes alarak içeri doğru dalarsınız.
besiktas'a gecilesi en kolay istanbul semti. oyle ki; keske hersey uskudar'dan besiktas'a gecebilmek kadar kolay olsa dedirtir.
bir ulu rüyayı görenler şehri... (gerçi "görmüşler sadece, bulunmamışlar" diye hafiften işkillenmişimdir... :)
anadolu yakasının manevi kalkanıdır. sahilinde iki camiide okunan çifte ezanı dinlemenin verdiği manevi haz hele bir de yatsı ezanına denk geldiyseniz doyumsuzdur. aziz mahmud hüdayi hazretlerinin kabri de üsküdar semtinde bulunmaktadır.
üsküdar müftülüğü tarafından tamamen üsküdar camii cemaatinden toplanan paralarla rusyanın bir kazasına yaptırmakta olduğu camiiye ismini verdiği semttir. (üsküdar camii).
bir zamanlar merkezinin attarlarla dolu olduğu baharat ve ot kokularıyla sarhoş olunan semttir. son zamanlarda attar dükkanlarının sayısında yine hayli artış olmasına rağmen attarlarla artış yoktur zira dükkanlarının pek çoğu ticari amaçlı çalışmakta ottan sabundan baharattan anlamayan kimselerle işletilmektedir.