islam deklarasyonu – dertli sözlük
islam aleminin yirminci yüzyılda yetiştirdiği en büyük devlet adamlarından biri olan aliya izzetbegoviç in, islami yeniden doğuşun, müslüman ülkelerin ve günümüz müslümanlarının yaşadığı sorunları analiz ettiği, bilge kişiliği ve entellektüel birikimiyle sadece bosna halkına değil bütün dünya müslümanlarına yol gösterdiği manifestosu. aslından türkçeye çeviren fide yayınları'na teşekkürler.
tabiri caizse aliya'nın vizyon belgesi, 1970'de yazılmış.

1983'de oğlu tarafından bir kısım makaleler de eklenerek islami manifesto adıyla yayınladığında büyük bir infiale sebep olan kitap, saraybosna'da görülen genç müslümanlar davası'nda, aliya i̇zzetbegoviç ve arkadaşlarının "bozgunculuğuna" 1 numaralı delil olarak gösterilmiştir. aliya hakim sistemi değiştirmek ve bosna hersek'i islami devlete dönüştürmek için çalışmakla itham edilip suçlu bulunmuştur.

kitap müslüman halklarının geri kalmışlığının nedenlerinden bahsettikten sonra islami düzen üzerinde durur.islami düzenin fert ve toplum hayatında nasıl olması gerektiği, islami düzende eğitim, iktisad ve sanatın yeri gibi konulara değinir.

manifesto niteliğinde, bilgelikle yoğrulmuş, okuyanı sarsan bir eser.