psikolojik danışmanlık – dertli sözlük
profesyonel bir hizmettir. kişinin sorgulanmadan kendini dinletmek istemesinin diğer bir adıdır da denebilir. insanın içinde bulunduğu duruma sadece kendi açısından değil birçok bakış açısıyla bakabilmesine yardımcı olacak alandır.

halk tabiri ile "deli" olanların ihtiyaç duyduğu söylenir, doğru değildir.

ayrıca dünyanın en zor mesleğidir; insanı anlamaya çalışmak.
metin karabaşoğlu'nun her konuyu uzmanlara bırakıp fıtratın ve vahyin sesini duyama durumumuzu eleştirirken değindiği mesleklerden biri.
--- iktibas ---
"bu süreçte özellikle rahatsız edici bir durum, insanların kalblerinin sesini, fıtratının tınısını, vicdanlarının sızısını -hele ki vahyin ve mebevî sünnetin rehberliğinde- dinledikçe bulabilecekleri nice yolu ve nice izi, 'psikoloji'nin eline bırakmaları."
--- iktibas ---
bunun bir meslek haline gelmesindeki sebebiyet tamamen insanlarda sistemin yarattığı ruh sorunlarına karşı "bir çözüm var artık" duygusunu uyandırmaktır. yani yine sistemin kendi açığına yarattığı bir çeşit yama. bu konuda bülent akyürek'in tv programında söyledikleri kayda değerdir.
fakat sizi iyi incelemiş, zaman geçirmiş ve tanımlamaya başlamış bir arkadaşınızdan böyle bir talepde bulunmanız doğal olur zannımca. çünkü; o bir profesyonl değil, içten yaklaşan bir dosttur ve acı söylemeyid e bilir "eğer dost ise".
kendi söküklerini dikemeyen kişilerdir tanıdıklarımdan yola çıkarak diyorum. kendi hayatlarına gelince teori hep teoride kalır.
rehberlikci, rehberlik öğretmeni, rehber danışman, danisman öğretmen gibi tuhaf isimlere maruz kalmış, yetersizlik duygusuyla basetmeye çalışan bir takım psikologların saldırısına ugramakta olan meslek.

yetersiz psikologlardan gelsin eksiler : )