aristoteles – dertli sözlük
büyük i̇skender'in hocasıdır. fikirleri sallayıp tutturmak açısından aristoteles'in en sanşsız, einstein'in ise en şanslı bilim adamı olduğu söylenir. nitekim aristoteles, dünyanın ateş, hava, su ve topraktan oluştuğunu yıldızların ise quintessence ile yapıldığını savunmuş. atlardaki gözlemlerine dayanarak kadın ve erkeklerin dişlerinin sayısınıın farklı olduğu iddia etmiş. eğik atış hareketinde de yanılmış. uzaklara fırlattığımız bir taşın önce belli bir açıyla yükseldiğini sonra da birden bire yere çakıldığını söylemiş. yermerkezli bir evren tasavvur etmiş. çok sonraları galile'nin karşı çıkıp kiliseyle papaz olacağı bu görüş, kilise tarafından kabul görüp hristiyanlığın temeline yerleşmiş. aristoteles bu kadar bahtsız iken onu böyle önemli yapan şey gözlem ve sınıflandırma yöntemleriyle batı düşüncesinin temellerini atmış olmasıdır.
var olan herşeyin bir amacı vardır hiçbirşey sebepsiz varolmamıştır fikri sebebiyle ilk islam düşünürlerinin çokça referans verdiği, sevdiği bir filozoftur.
platon'un öğrencisi. antik çağ filozoflarının birçok özelliği bünyesinde barındırması olayını biraz abartmış, hem doktor hem aşçı hem öğretmen... modunda takılmış. üzerinde fikir sahibi olmadığı bir konu yok gibi, hayvanların hareketleri üzerine dahi kitap yazmış. bazıları en kolay anlaşılan filozoflardan olduğunu söylüyor. benim en anlamadıklarımdan.

ayrıca kendisinin batılılar tarafından bile düzgün anlaşılamadığını, farabi'nin onu batıya da anlattığını iddia eden bir hocam vardı.

(bkz:metafizik)
(bkz:poetika)
(bkz:kategoriler)
(bkz:nikomakhos'a etik)