cevab veremedi – dertli sözlük
(*)

harputlu ishak efendi tarafından yazılmış ve muhtevası itibarı ile, islam dinine yapılan saldırı ve karalamalara karşı reddiye önemi taşımaktadır. bizim evde uzun zamandan beridir mevcut çok oldu okuyalı ama tekrar okumak lazım gibi geldi bana.
asıl adı ziyâu'l-kulub(*)dır. (*)
önsözü :


allahü teâlâya hamd olsun! peygamberlerin en üstünü olan peygamberimiz muhammed aleyhisselâma ve onun temiz âline ve ona eshâb olmakla şereflenenlerin hepsine, bizlerden selâmlar ve hayrlı düâlar olsun!

allahü teâlâ, ilk insan ve ilk peygamber olan âdem aleyhisselâmdan beri, her bin senede din sâhibi yeni bir peygamber vâsıtası ile, insanlara dinler göndermişdir. bunlar vâsıtası ile, insanların dünyâda râhat ve huzûr içinde yaşamaları ve âhiretde de sonsuz se’âdete kavuşmaları yolunu bildirmişdir. kendileri ile yeni bir din gönderilen peygamberlere (resûl) denir. resûllerin büyüklerine (ülül’azm) peygamberler denir. bunlar, âdem, nûh, i̇brâhîm, mûsâ, îsâ ve muhammed aleyhimüssalâtü vesselâmdır.

şimdi, dünyâda semâvî kitâbı olan üç din vardır: (mûsevîlik), (hıristiyanlık), (i̇slâmiyyet). mûsâ aleyhisselâma tevrât, îsâ aleyhisselâma i̇ncil kitâbı indirilmiş idi. mûsevîler, mûsâ aleyhisselâmın; hıristiyanlar îsâ aleyhisselâmın getirdiği dîne tâbi’ olduklarını söylerler.
harika bir kitap ismi. dergi/kitap dağıtım işiyle ilgilenen kim varsa bu kitabın dağıtımını örnek alsın. girmedikleri ev, cami kitaplığı kalmamış. tebrikler.