karzı hasen – dertli sözlük
"(vurgula: allah'a, kat kat karşılığını artıracağı güzel bir ödünç takdiminde kim bulunur? allah hem darlaştırır, hem bollaştırır; ona döneceksiniz)" bakara suresi 245. ayet meali.

"(vurgula: allah'a kim güzel bir ödünç takdiminde bulunursa, allah karşılığını kat kat verir, ona cömertçe verilecek bir ecir de bardır)" hadid suresi 11. ayet meali.

"(vurgula: sadaka veren erkeklere ve sadaka veren kadınlara ve allah'a güzel bir ödünç verenlere, verdikleri kat kat artırır ve onlara şerefli bir mükafat vardır)" hadid suresi 18. ayet meali

"(vurgula: eğer allah'a güzel bir ödünç takdiminde bulunursanız, onu sizin için kat kat yapar, sizi bağışlar; allah, şükrün karşılığını verendir; halimdir)" teğã¢bun suresi 17. ayet meali.

karşılığını allah'tan bekleyerek ve başa kalkıp mihnet altına almadan, ek süre talep edildiğinde nazikçe kabul ederek gerçekleştirilebilecek hayırlı amel.

modern dünyanın bizlere unutturduklarındandır. kimseye güvenmemeyi telkin eden modern dünya bunu boşuna dememektedir. insanlardan borç almaktab ise bankaların faiz pençasi altına girmemizi istemektedir. yani insandan borç almanın, insana borç vermenin birinci düşmanı nefsten bile önce bankalardır.

bizler ihtiyaçtan fazla bir miktar paramızı vs herhangi bir şeyi bu hayır için ayırmalıyız diye düşünüyorum. ve hatta insanlar arası güvenin tesisi için ihtiyacımız yok iken borç almalı ve harcamadığımız bu parayı güvenin yeniden inşaası için vaktinde güzelce sahibine vererekte farklı bir açılım gerçekleştirilebilir.