özel yetkili ağır ceza mahkemeleri – dertli sözlük
mahkemeye verilen bu isim belki yabancı gelmiş olabilir; ama hepimiz şu ismi çokça duymuşuzdur değil mi: (b: dgm), yani devlet güvenlik mahkemeleri. ai̇hm kararları ışığında ismi değiştirilen ve içindeki askeri yetkiliyi kaldırıp önümüze bu isimle sunulan mahkeme...

(b: peki ne iş yapar bu mahkeme?)

yüce devletimize örgütsel faaliyetlerle başkaldıran veya bu faaliyetlerde bulunan örgüte yardım eden kişileri cezalandırır.
ilk bakıldığında gayet masum ve elzem bir ihtiyaç gibi duruyor; ama sebep kılıfı bu olunca mahkeme anayasa'daki bir çok ilkeyi ihlal edip kişileri gözaltına alıp, hüküm giydirmeden mahkum edebiliyor.
(b: hani şu çokça duyduğunuz, 14 yıldır mahkemesi devam ediyor; hala karar vermedi mahkeme...) türünden olaylara imza atan mahkememiz olur kendisi.

şimdi şu düşünce hasıl olabilir kafanızda... eee bana ne canım.?! ne alakam olur böyle örgütsel faaliyetlerle. bu kısım da tam olarak böyle değil... devlet yetkilileri eğer bir gruptan şüphelenirse ve sizin o grupla ufacık bir bağlantınız olursa (misal telefon görüşmesi, halı saha maçı vb.) işiniz yaş.
veya bu örgütsel oluşumun yaptığı her hangi bir eylemde, oradan geçiyor olsanız yine işiniz yaş; gözaltına alınmış olmanız, en az 6 ay tutuklu kalmanız anlamına gelebiliyor çok defa. hakim kesin bir yargı oluşturamıyor çünkü hakkınızda.

ol sebep... aman dikkat edin, halı saha maçı yaparken kullandığınız cümlelerden; biraraya geldiğinizde birbiriniz için kullandığınız hitaplara... eğer yanınızda birisi dinleniyorsa (b: "mim")lenmiş olma ihtimaliniz yüksek...

(*)(*)(*)