anne sütü – dertli sözlük
hakkını asla ödeyemeyeceğimiz, dünyadaki ilk gıdamız, rabbimizin 2 yıl için büyük ikramı, annemizin sütü.
en son tattığım anı hatırlamasam da tadanların yüzündeki mutluluk ifadesi her şeyi açıklıyordur...
bebeklerin doğumuyla birlikte ilk 6 ay su bile vermeksizin bebeğe verilmesi gereken besin. 6 ay'dan sonra da bebeğin gelişim ayına uygun ek gıdalarla birlikte anne sütü verilmelidir. 2 yıl bebek anne sütü almalıdır.
kim uydurduysa, toplumumuzda erkek bebek için 2 yıl, kız bebeğe 1 buçuk yıl verilmeli gibi bir algı varmış sanırım. yani islami açıdan öyle zannediyorlar. bunu çok farklı 3 kültürden gelen 3 farklı nesil sayılabilecek yaşlardaki insanlardan duydum. şimdi oğlumu 2 yaşına kadar emzirmem gerektiğini söyleyen bu insanlar ama kızın olsaydı 1 buçuk yeterdi diyor. yoo, 2 yaşına kadar emzirecektim kız olsaydı da diyorum. o zaman erkeği 2 buçuk diyorlar. şimdi bu psikolojiyle kızını emzirmiş kadının kızı ne yapsın büyüyünce? işte bunlar feminizm saçmalığına odun kömür.

oysa ki;
"emzirmeyi tamamlatmak isteyen (baba) için, anneler çocuklarını iki tam yıl emzirirler. onların örfe uygun olarak beslenmesi ve giyimi baba tarafına aittir. bir insan ancak gücü yettiğinden sorumlu tutulur. hiçbir anne, çocuğu sebebiyle, hiçbir baba da çocuğu yüzünden zarara uğratılmamalıdır. onun benzeri (nafaka temini) vâris üzerine de gerekir. eğer ana ve baba birbiriyle görüşerek ve karşılıklı anlaşarak çocuğu memeden kesmek isterlerse, kendilerine günah yoktur. çocuklarınızı (süt anne tutup) emzirtmek istediğiniz takdirde, süt anneye vermekte olduğunuzu iyilikle teslim etmeniz şartıyla, üzerinize günah yoktur. allah'tan korkun. bilin ki allah, yapmakta olduklarınızı görür." bakara/233