her hafta halı saha maçı yapmak – dertli sözlük
dünyanın en tatlı işlerinden biridir. fiziken ve ruhen insanı geliştirir. dünyaya olan inancını artırır.

sabah 7-9 arası yapılan maçlar...

6buçukta kalkarsın bir şeyler atıştırır ve maça gidersin. maç biter. döner duşunu alır kahvaltını yapar ve uyursun. öğlen 1'de kalkarsın. geniş güçlü bir maziyle güne devam edersin.

veya akşam maçlarından önce 12 kişiyi tamamlamak için 4-5 saat telefon tarfiği yaşarsın ve 3 saat kala maça tamamdır herkes. kondüsyonun düşüktür hamlamışsındır fakat tekniğine ve takım oyuncusu oluşuna inancın tamdır. zor bir maç çıkar ortaya. takımlar karma olmuştur, birbirini tanımayan epey kişi vardır. hatta maç içinde takımlarda değişiklikler yapılır. bütün bu değişiklikler maçın içindeki yükselip alçalan o dalgaya kuvvet verir. kondüsyonun düşüktür o gün, ama koşmaktan ölürsün.. anlatamazsın çok iyidir.

(bkz:şiddetle özlemek)
ilk haftalardaki hamlık ve zihin-beden koordinasyonsuzluğu aşılıp fiziken ve teknik olarak optimum kıvama ulaşıldığında oynanmasına doyum olmayandır.

adamı kendinden alan, alanlara süren, marşlara yaklaştıran, oksijene boğan eylemdir.
erkeklerin yaz-kış yapmaktan sıkılmadıkları etkinliktir. mümkünse evdeki hanımın dizi saatine denk gelmesi istenilen bir olaydır.
insanı hem fiziksel hem de zihinsel zinde tutan eylemlerdendir. hafta boyunca birikmiş hem stresi hem de fazla enerjiyi bu yolla rahatlıkla üzerinizden atabilirsiniz.
2-3 hafta ara verince vücudun çeşitli bölgelerinde basınç hissettiren alışkanlıktır. bacaklar, kollar, sırt hatta kafa bile sahayı özler. zonklamaya başlar.
bekarsanız anneniz, evliyseniz eşinizden her hafta azar işitmektir.
ancak bu maçların faydası gerçekten çoktur.
göbekli atletli amcalar bazen ısrarla çağırır sizi, gidersiniz maç yaparken kolunuzu bacağınızı yaralarlar. ama her defasında özür dilerler. çok tatlı amcalardır, insan evladı gibi uslubu ile yenilir, baklavalarını ısmarlarlar. baklava iddia değil, maksat muhabbet olsun usulündendir.
şahsıma her defasında yapılan "oğlum biraz kilo al yahu, gencecik adamsın, iyi oynuyorsun ama üflesek faul kazanıyorsun, adaletsizlik. bak hikmet abine, vuruyorum göbeğinden geri sekiyorum." muhabbetleri bunaltmıştır.
şayet halı saha maçı yapılacaksa, bu haftada bir olmalıdır.
senede bir halı saha maçı faydasızdır, üstelik zararı ve sakatlık ihtimali de vardır. (bunu son 3 senedir senede bir(*) akraba nazıyla-ricasıyla-hatrıyla halı saha maçı yapan ve her seferinde sakatlanan biri olarak söylüyorum.)
çünkü;
(bkz:hamlamak)

haftada bir halı saha maçı ise zihne ve bedene faydalıdır. ancak bu maçlarda oynayacak 14-16 kişinin de, hırs yapmayacak, asla öfkelenmeyecek ''dost, yakın arkadaş'' olmasında fayda var.
aksi halde, haftada bir bir saatlik sinir-hırs harbinin kimseye faydası olamaz.