her nefis ölümü tadacaktır – dertli sözlük
"her nefis ölümü tatmaktadır..." şeklinde de çevrilmekte bazı alimlerce.

insan vücudundaki hücrelerin her an yenilenmesi durumuna binayen.
henüz ayet olduğunu bilmiyorken bravo valla kim söylediyse muhteşem sözmüş
dediğim ayet...(ali-imran 185)
ölümsüzlük isteğinin olmayacak duaya amin demek olduğunu hatırlatan ayet. enbiya suresi 35. ayet
devamında süleyman ragıp abimizin deyimiyle "şekerpare tadında bir ölüme kavuşana ne mutlu" dedirten muhteşem ayeti kerime.
ölüm hoş birşey olmalı ki "tatmak" ifadesi buyurulmuş rabbimiz tarafından.. yine ölüm hoş birşey olmalı ki, hz. mevlana mesnevi'sinde hz. hamza'nın ağzından:

"hz. hamza dedi ki. “ gençken ölümü, bu dünyaya veda etme tarzında görürdüm. kim ölüme isteyerek gider? kim, ejderhanın karşısında soyunur? fakat şimdi hz. muhammed’in nuruyla bu fani şehre zebun değilim ki. duygudan hariç olan ve halk nuru askeriyle dolu bulunan padişah ordugahını görmekteyim.

çadırlar, çadırlara geçmiş çadır direklerinin ipleri, ipleri sarılmış, şükürler olsun ki allah beni uykudan uyandırdı. ölüm kimin nazarında tehlikeyse “ tehlikeye atılmayın” emri de onadır. fakat birisinin nazarında ölüm hakikat kapısının açılışından ibaret olursa ona haydin çabuk olun “ hitabı” gelir.

ey ölümü görenler, uzaklaşın ey haşri, dirilmeyi görenler, çabuk olun! ey lütuf görenler, ferahlanın sevinin, ey kahir görenler, bu bir beladır, gamlanın! ölümü bir yusuf gören, canını feda eder, kurt olarak görense yolunu sapıtır! oğul, herkesin ölümü, kendi rengindedir. düşmana düşmandır, dosta dost!"
çağdaş yaşamcıların en sevmediği ayet.
madem bir gün mutlaka öleceklerini bilmek keyiflerini kaçırıyor; hadi o zaman keyiflerini yerine getirelim:
"her ölen bir gün diriltilecektir!"