pdr – dertli sözlük
"psikolojik danışma ve rehberlik" bölümünün kısa adı.

rpd versiyonu da mevcuttur:

rehberlik ve psikolojik danışma
okullara rehber öğretmen yetiştiren bölüm. önceden iki yıllık mı diye sorarlardı ama şimdi popüleritesi arttı. pdr okuyorum diyene 'o ne?'yerine 'oooo helal' diyorlar.

ayrıca 2010 mayıs ayı itibarıyla kpss taban puanı 21 olarak açıklanan bölüm.
bu bölümde okumak, askerlikte pek faydalıdır. zira askerliği sivil , masa başında memur gibi yaparsınız.
insanlar tarafından henüz pek bilinmeyen,pdr okuyorum diye söylediğinizde '2 yıllık mı?? ' 'sınıf öğr. tutmadığından mı onu yazdın' vb. sorularla karşılaştığım bölüm....
teyzeler sorarlar 'ne okuyordun kızım sen?'
arkadaş da cevap verirdi 'pdr teyzecim' diye.tabi teyzeler anlamaz 'o ne oluyor ki?' diye sorarlardı.arkadaş açıklamak zorunda kalırdı.i̇şte sırf bu yüzden okunmaması gerek bir bölüm bence(*)
kendi eğitim hayatım boyunca maalesef hakkını vererek yapıldığını görmediğim meslek. i̇llaki bir yerlerde bu işi doğru düzgün yapanlar, öğrencileri anlayıp yol göstermeye çalışan ve çağın farkında olup sahip olduğu mesleğin gücünü idrak edenler vardır ama nedense zamanında bize hep:salçalı ekmeği kötüleyen, kahvaltıda yemememizi öğütleyen, bunun yerine kahvaltıda sakatat, ciğer gibi şeyler yememizi söyleyen bunlardan da ileriye gidememiş, empatiden yoksun meslek sahipleri denk geldi. keşke diyorum zamanında gidip bir kavanoz kahvaltılık salça hediye etseydim de biraz utansaydı. belki de kahvaltıda salçayı ekmeğine sürerken kenardaki ciğerleri ona melül melül bakar, en azından okula gelmeden önceki öğün öğrencileriyle midesine aynı şey girmiş olup onları biraz olsun anlardı. ve mesleğe dair yapılabilecek ne kadar çok şey olduğu aklına dank edebilirdi kim bilir...(*)
pdr'de urfa ekolünün olduğunu öğrenmemize vesile olan başlık. güne ciğer+soğan salatası ile başlayan adamda sıkıntı stres olur mu hiç?..