rapido – dertli sözlük
ã‡izim yapmak için kullanılan özel çini mirekkepli kalemlerdir. bir zamanlar vazgeçilmezlerimdi. oldukça pahalı olan bu kalemlerin 5-6 tanelik takımına bir servet dökersiniz. muhtelif inceliklerde uçlara sahiptirler. uçları oldukça hassas olup, en incesi en pahalısı ve en kolay bozulanıdır. mühendisler ve teknik elemanlar proje çizimlerinde kullanırlar. kadife kutularında saklanırlar. her kullanımdan sonra yıkanıp temizlenmesi gerekir. içinde mürekkep kurursa hapı yuttunuz demektir. 10-15 günde bir sıcak suyla temizlenmeleri gerekir. sizi bir hayli uğraştırırlar. en bilinir markası rotring'dir.
autodesk firması ilerotring firmasını karşı karşıya getirebilecek kadar pazar savaşları yaşatan cengaver. ayrıca yıldız teknik üniversitesi mutasavvıflarından ibrahim başak dağgülünün bir anlatısına göre, vakti zamanında ytü mimarlık fakültesine rotring türkiye bayiisi gelmiş, zamanın genç doçentlerinden günümüzün teneşirlik proflarından ali düzgün'e, hocam rapido satışlarımız çok az öğrencilere önermiyormusunuz demiş, ali düzgün ise, yahu öyle bir kalem yapıyorsunuz ki hiç bozulmuyor, ben 25 yıldır aynı kalemi kullanıyorum, biraz kaliteyi düşürün o vakit satışlarınız patlak verir demiş. o gün bugündür, bugün kullandığımız rapidolar piyasada dolaşmakta imiş..
ablamın geçen gün temizlemek bahanesiyle param parça ettiği (*)sonra nasıl becerdi bilmiyorum antonio banderas vari bi kaç hareketle pek parça haline getirdiği gavurun ekmek parası kazandığı kalem.
kalemler uçları 0.2, 0.3, 0.5 vb çizim detayına göre seçilir. bazen sadece salladıktan sonra kullanılabilen kalemdir. bu kalemleri kullandıktan sonra alışkanlık haline geliyor sanırım bilmiyorum ben rotring kullanıyodum nürekkebi mi ne kuruyo arada bi salllamak lazım geliyo şöyle ki akabinde diğer bütün kalemleri sallama ihtiyacı hissedersiniz. bir de bu veletlerin temizliği hikayesi var ki o konuya hiç girmicem. bizi cad programları yazılımcılarına hayır dua etmeye sevk ederler.
rapido ile oturur çizimine başlarsın. neyse aradan biraz vakit geçer. kalem elindeyken cetvelin konumunu değiştirme esanasında kalem elinden kayar ve yere düşer. saniyeler içinde kalemsiz kalmış olursun. incecik ucu 1 bükülmüştür. çiziminde haliyle yarım kalır. derin bir ah çekersin. üzülürsün fakat geri gelmez. rapido üstaddır fakat hassastır.