bu isimleri çocuğunuza vermeyin – dertli sözlük
samsun müftüsü yrd. doç. dr. hayrettin öztürk, çocuğa isim vermenin kültürel, sosyal ve dini açıdan önemli bir konu olduğuna işaret etti.
sanem ismi çocuğa verilmemeli, sanem, put demektir, aleyna sıkça duyduğumuz bir isim ama anlamı üstümüze bela, sıkıntı aksın demektir. kur'an-ı kerim'de geçen her kelime çocuklara isim olarak verilmemelidir.

kezban ismi kur'an'da geçiyor diye veriliyor. oysa kezban yalancı demektir. çocuğa bu ismi koyarsanız, 'yalancı, yalancı' diye çağırmak zorunda kalırsınız.

aleyna 'üstümüze bela sıkıntı aksın', bekir, 'deve yavrusu' demektir. hz. ebubekir'in ismi abdullah'tır ebubekir lakabıdır. bu husus karıştırılmamalıdır.

rumeysa 'gözü çapaklı kadın' demektir. hüreyre, 'kedicik' demektir. kayra eski türk mitolojisinde 'tanrı' demektir; melis, yunan mitolojisinde 'tanrıça' demektir, şişman ve tembel anlamlarına da gelir.''
dinen mekruh sayılan isimler de olduğunu vurgulayan öztürk, ''resul, nebi, cebrail, azrail, mikail, i̇srafil isimleri çocuklara verilmemeli, hoş değil. samet ismi, hiç kimseye muhtaç olmayan demektir. gülsüm gariban, zavallı kimsesiz anlamındadır. cennet bahçesi olarak bilinen i̇rem ise allah'ın gazabına uğrayan sahte cennettir. bade ismi içki demektir. hannas ismi şeytanın ismi. alara, rosa, i̇leyda gayrimüslim isimleridir. anlamı kötü olan, anlamsız şeyler de çocuklara isim olarak konulmamalıdır'' dedi.