kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti – dertli sözlük
dünyada pakistan haricinde tanıyan hiçbir ülke yoktur.
bm'nin kktc'yi tanıyanlara yaptırım uygulanmasına dair bir kararı bulunmaktadır.
dünyada türkiyeden başka tanıyan hiçbir ülke yoktur.pakistan ve bangladeş kktc ilk kuruldugu zaman bağımsızlığını tanısada daha sonradan i̇ngiltere ve abd nin baskısıyla geri adım atmışlardır.
kıbrıs adası topraklarının üçte birine sahip devlet. üçte ikisi ise rum kesimine bırakılmıştır. ancak iki tarafın da sahil uzunlukları (yaklaşık olarak) eşittir.
kuzey kıbrıs'ın yüzölçümü, türkiye'nin en küçük şehirlerinden birisi kadardır. ancak kıbrıs, coğrafi konumu nedeniyle türkiye açısından taktiksel (stratejik) öneme sahiptir.
ayrıca kıbrıs türklerinin baskı görmemesi ve kimliklerini koruması da türkiye'nin kuzey kıbrıs'ın bağımsızlığı konusuna verdiği önemin gerekçelerinden birisidir.
türk halkı her ne kadar 82.ilimiz diye göğüs kabartsa da türkiye ve türk halkıyla neredeyse hiçbir bağı kalmamış, türkiye'den gelen, gelecek olan herşeyi baştan elinin tersiyle itmiş i̇ngilizce konuşan türk soyundan olan insanların yaşadığı türkiye'ye ait adadır.

rivayete göre kıbrıs çıkarmasından sonra ada halkı türk askerine evini açmış, ekmeğini, toprağını paylaşmış, evladını yâr olarak emanet etmiştir. fakat yine rivayete göre bu askerlerin pek çoğu har vurup harman savurup pek çok kadını dul bırakıp ada insanına ihanet etmiştir.

ilerleyen süreçte türkiye cumhuriyeti adanın kalkınması adına nakit akışı dışında hiçbir yatırım yapmazken avrupa birliği fonları ile adadaki türk halkı için avrupa ülkeleri pek çok yatırım yapmışlardır. bir dönem i̇ngiliz sömürgesi olan ada böylelikle gittikçe türkiye'den soğutmuştur.

herşeye rağmen osmanlı eserleri hala bir bekleyeni var gibi dimdik ayaktadır.

trafik i̇ngiliz usulü soldan akmaktadır. arabalarda direksiyon sağda olmasına rağmen sol direksiyonlu araçlarda serbesttir.

memur alımlarında özellikle adanın yerli halkından seçilmektedir. memur maaşları yüksektir.

ülkede kişi başına 2,5 aracın düştüğü iddia edilir. bunun delili olarak üniversitelerin sağladığı ücretsiz otobüslerin dışında toplu taşımanın olmaması gösterilir.

türkiye'deki ağır vergiler olmadığından, yine kumarın akdenizdeki başkenti olduğundan hayat pahalıdır bir o kadar lükstür. taksilerin neredeyse hepsi mercedes modeldir.

şeyh nazım kıbrısi hazretlerinin yaşadığı adadır.