kayıt

iz bırakan kitap cümleleri

 1. 1
  Acele etme de a dostum, biraz etrafını seyreyle!Geçme...geçip gitme de biraz bekle!Beklemeyi bilmezsen seyredemezsin!Seyredemezsen seyredildiğini fark edemezsin!( cenab-ı aşk/Dücane Cündioğlu)
  #413063 smyy | 9 yıl önce
   
 2. 2
  "Zaten küçüklüğümden beri saadeti israf etmekten korkar, bir kısmını ilerisi için saklamak isterdim." (Kürk Mantolu Madonna- Sabahattin Ali)
  #413150 eddai | 9 yıl önce
   
 3. 3
  "Sevgili Dost,
  Kulaklar işgal altında. Bu yüzden kelimeler yerlere dökülüyorlar. Ağızların kapıları kırık. Bu yüzden kelimeler ayağa düşüyorlar. Bu söz yığınlarını kim kaldıracak. Hiç kimse. Ama azarlanacak, sokaktan, "bak ne buldum"diye kelime taşıyan çocuklar evlerine. "At o pis şeyi" denilecek onlara. Çocuklarsa yıkayıp bazı kelimeleri saklayacaklar yastık altlarında..."
  (A. Ali Ural/ Posta kutusundaki mızıka)
  #413160 smyy | 9 yıl önce
   
 4. 4
  Dil seziye yetmiyordu, sezgimin adını koyamıyordum ama korkunun adı vardı ve ben karanlıktan çok korkuyordum. (Nazan Bekiroğlu/İsim ile Ateş Arasında syf.139)
  #434059 natikaperdaz | 8 yıl önce
   
 5. 5
  Dünya'da hangi fikri, içtimai, iktisadi, ahlaki dava varsa, aradığının arayıpta bulamadığının İslamiyette olduğunu bilseydi mesele mi kalırdı? Yazık ki, vecd ve aşkın kabuk bağladığı ve ruhların donup kemikleştiği devirlerden beri, bunu asıl müslüman geçinenler bilemedi. (N. F. Kısakürek/ Çöle İnen Nur syf. 453)
  #434066 keyfÎ | 8 yıl önce
   
 6. 6
  "insanları genel anlamda seviyorum ama kimseye tahammülüm yok."
  (bkz: tutunamayanlar)
  #447097 fındıkkıran | 7 yıl önce
   
 7. 7
  "Şimdi acının ne olduğunu gerçekten biliyordum.Ayağını bir cam parçasıyla kesmek ve eczanede dikiş attırmak değildi bu.Acı,insanın birlikte ölmesi gereken şeydi.Kollarda,başta en ufak güç bırakmayan,yastıkta kafayı bir yandan öbür yana çevirme cesaretini bile yok eden şeydi."
  ( şeker portakalı, jose mauro de vasconcelos )
  #447102 kelebek | 7 yıl önce
   
 8. 8
  dedeme göre okul okuyacağım, bana göre tüm okulların canına okuyacağım,ablama göre okul ruhuma okuyacak.
  ( ayşegül genç- ölü serçe dönemeci)
  #474185 bosna | 5 yıl önce
   
 9. 9
  "İçimden göğsümü parçalamak ve beynimi dağıtmak geliyor; insanların birbirleri için ne kadar az bir anlamları var. Ah! Sevgi, sevinç, yakınlık ve coşku kendi içimden gelmiyorsa, bir başkası da bunları veremeyecektir bana; soğuk ve güçsüz bir halde karşımda duran birini, ben de mutlulukla dolup taşan yüreğimle mutlu edemem."
  -Goethe, Genç Werther’in Acıları
  #474187 zehra | 5 yıl önce
   
 10. 10
  Ben bu kenti görmek için boşuna koyuldum yollara: daha iyi hatırlanmak için hep aynı kalmak ve hareketsiz durmak zorunda olduğundan, Zora eridi, çözüldü ve yok oldu. Yeryüzü unuttu onu..

  (italo calvino / görünmez kentler)
  #474188 zail | 5 yıl önce
   
 11. 11
  "Sevenler birbirlerine yara izlerini gösterirler. İlk önce bunu yaparlar... Sana ruhumu açmadan önce bil ki incinebilirim demek için... Çünkü en çok sevdiklerin yaralar seni."
  Gizliajans, Alper Canıgüz
   
 12. 12
  Sevgili Dost,
  Kim kazandı? Atom bombasını Hiroşima’ya atan mı? Everest’in tepesine ilk kez varan mı? Doksanıncı dakikada maçı alan mı? Diriler mi, ölüler mi? Çobanlar mı, sürüler mi? Efendiler mi, köleler mi?
  Kim kazandı?

  Sevgili Dost,
  Herkes kaybetti. Ölüm kazandı. Mezar taşlarına: “Huve’l-Bâki” kazındı.

  (Posta Kutusundaki Mızıka, A. Ali Ural)
   
 13. 13
  "Eğer Kur'an okumuyorsan, bütün bunlar elbette boğacaktır seni. Daha nefes alıp vermeyi bile bilmiyorsun."
  Ve Sen Kuş Olur Gidersin, Tarık Tufan
   
 14. 14
  "İnsanlara bir şeyler anlatmaya çalışmak buharlı bir cama yazı yazmaya benziyor. "
  Ve Sen Kuş Olur Gidersin, Tarık Tufan
   
 15. 15
  "her şey hangi gözlükle baktığına bağlıdır aslında."

  (bkz: Sofie'nin Dünyası)