din – dertli sözlük
allah'ın, kulun faydasına olmak üzere aldığı tedbirler bütünüdür. söz konusu tedbirlere uyma teklifi allah'tandır; uymak veya uymamak; sonucuna katlanmak kaydıyla kulun kendi tercihidir.
'din, var olan dünyaya bir protestodur. ruhsuz koşullara ruhtur. kalpsiz dünyanın kalbidir. mazlum insanın içli çığlığıdır. ve din halkların afyonudur.’
karl marx.

burada marx dinin iki yüzü olduğunu ve bir yüzünün vicdan ve ruh diğer yüzünün ise afyon olduğunu ifade ediyor. islam dini, dinin afyon yüzünü yıkmak için gelen ve allah'ın dinini, vicdanı, ruhu, tevhidi esas alan bir dindir. zenginlerin, zalimlerin eğlencesine dönüşen din, islama karşı olan ve islam'ın düşmanı olan ölü dindir. binlerce liralık lüks iftar yemekleri bu zengin eğlencesi dinin göstergesidir. sema gösterilerine harcanan ve biletleri yüzlerce lira olan masraflar en yakın örneklerdir. çamlıca'ya yapılacak olan cami; hastaneler ve okullar, kütüphaneler gibi ihtiyaçlara rağmen zübük misali oy ve rant için cami yapmaya devam etmek insanı allah ile aldatmak ve allah'ı para için kullanmak demektir. muhafazakarlık tam olarak budur. muhafazakarlıktan sıyrılıp akla ve vicdana teslim olmalıyız, kuran ve hz. resul bize bunu emrediyor.
yaşam tarzı olarak değil yaşam olarak benimsenmesi gereken ve insanı makul düşünceye sürükleyip "iyi insan" amacını tamamlayan unsur.