van gölü canavarı – dertli sözlük
hakkında çok şey söylenen ama neredeyse hiçbir şey bilinmeyen meçhul şey.

evliya çelebi van gölünde halkın varlığını iddia ettiği ve korktuğu bir yaratığın olduğundan bahseder. van gölündeki akdamar adasında bulunan kilise duvarındaki bir kabartma resim ise ayrı bir "acaba"ya denen olmaktadır. resimde göldeki balık yılan karışımı bir yaratık figürü ve yaratığa birini(*) uzatan/ikram eden bir kaç kişi..

bütün bu efsane/iddialara rağmen canavarın varlığına delil sayılabilecek bir bilgi yok. peki madem yok niçin gündemde? bunun iki sebebi var. birincisi yukardaki efsane/iddialar.
ikincisi ise komik ve ilginç. şöyle ki: yıllar önce, van valisi(*) canavarı gördüğünü söyledi. ve gördüğünü iddia ettiği canavarın robot resmini dahi çizdirdi. devletin resmi ağzı gördüğünü söyleyince yöre halkı boş durmadı ve birçok kişi gölde canavar gördüğünü iddia etti. van gölü canavarı araştırma timi kuruldu, üç beş zabıta yıllarca gölde canavar aradılar. ama canavar bir türlü bulunamadı. ve o vali, van'dan ayrıldıktan yıllar sonra canavarı görmediğini, vana ilgi çekmek için böyle bir yalana başvurduğunu itiraf etti. canavar meselesi ise popülerliğini kaybetti.
büyük küçük herkesin vandan geliyorum diyene ilk yönelttiği soruların öznesi. vanda her 10 kişiden biri gördüğünü iddaa eder ve çok değişik tasvirlere sahiptir.
bu isimde bir de film var. filmin çekimlerine 2009 gibi başlamışlardı. sonra maddi yetersizlik filan derken 2011 sonbaharında vizyona gireceği söylendi. filmi yetiştiremediler.
23 ekim 2011'deki depremden sonra senaryoda değişiklik yaptılar, depremi de senaryoya dahil ettiler.
sanırım kasım 2012'de vizyona girecek. (http://www.youtube.com/watch?v=6hvin4mynyu&feature=related)

yalnız fragman bir vanlı olarak beni hiç cezbetmedi.
ve şive, birçok yerel türk film gibi, burada da çok yapmacık ve gerçekle ilgisiz .
loch ness canavarı'ndan esinlenerek ortaya atıldığını düşündüğüm bir iddia.