başlık – dertli sözlük
aylardır uğrayamadığım caanım sözlüğüme , uzunca bir aradan sonra yazdığım yazımın en üstünde yazılı olan konu içeriğini betimleyen söz ve söz grubu ...
ilk okulda büyük özenle , büyük harfle , kırmızı kalemle yazdığımız yazı bütünlüğüdür.
sözlükte bir türlü beğenilemeyen kısım.

bütün başlık format özelliklerini okudum, hatalı başlık örneklerini okudum her şey tamam. dönüp bakılınca o özelliklere uymayan başlık açan da zaten yok.

"peki niye beğenilmiyor? yazarlar ne istiyor? yönetim ne diyor? açılmasını istediğiniz başlıklar için kriteriniz mi var? eğer var ise bu kriteriniz ne? siyaset ile alakalı açılınca mı sizin için "he bu başlık tamamdır." mı oluyor? ya da dini entryler mi sizin aferim diyeceğiniz başlıklar oluyor?...." gibi sorular yazarlarımıza iletilse acaba oturup cevap vereni çıkar mı diye akıllara merak düşüren bir kısım bu başlık işi.

terimsel başlık girilince alay konusu oluyor, yorumsal başlık açılınca da burası forum olmuş deniyor.
"ne olsun peki? nasıl olsun? sistem nasıl ilerlesin? bütün iş yönetime mi yüklensin yoksa zaten laf sokan yazarlar yeni gelen yazarları sözlüğe soğutma politikaları ile bu boşluğu dolduruyorlar mı? kim neyi nasıl istiyor? bu sözlükte ki başlık formatını sevmiyor musunuz? ya da yazarların hepsinin sizinle aynı kafada olmasını mı istiyorsunuz? burası sözlük değil mi? her alandan konunun bulunması yazarlarımızı niye bu kadar rahatsız ediyor? siz hiç mi çocuk olmadınız da hemen suçu "çocuk bunlar ya..." diyerek insanların üstüne atıyorsunuz? gibi gibi gibi" soruları da peşinde getirebilir.

yönetime seslenmek mi gerek. yazarlarınız açılan başlıklardan çok şikayetçi. hele ki sözlüğün yeni halinden daha çok şikayetçi yönetim. ya atılmayı hak eden yazarları onların şikayeti üzerine sözlükten atın ya da şu başlık ve entry işine yeni bir yöntem bulun. yoksa yazarlarınız baya uzaklaşacak gibi ve sözlüğünüz eski kalitesini kaybedebilir. ki onların bakışına göre zaten eski kalitesini kaybetmiş.

(not: atılmayı hak ediyorsam beni de atın. objektif olmak gerek.)
başlık renktir. reng-i insanidir. şöyle ki;

insan bir tecelligah-ı esma-ı ilahiyyedir. yani bir aynadır, cenab ı hakkın isimlerinin tecellileri bu aynadan yansır, akseder. bu aynanın kabiliyetine, kirli veya temiz oluşuna göre bu ayineye giren ışık, o ayineden aldığı yeni renk ile aleme yansır. işte sözlük için konuştuğumuzda başlık o renktir.

insan evamir-i ilahiyeyi imtisal ettikçe o ayine temizlenir, cenab ı hakkın esmasını daha iyi ve aldığı gibi yansıtabilir. cenab ı hakka budiyeti, uzaklığı ve emirlerine ittiba etmediği miktarca da o ayinesi kirlenir. allah celle şanuhudan nebean eden şuaları, nurları, ışıkları karartır, kirletir, değiştirir öyle aksettirir. nasıl ki ziftle boyalı bir ayine ışğı ya karartır yansıtır veya hiç yansıtmaz zifiri karanlık eder, güneş gözlüğünün nuru kesmesi gibi..

aynen öyle de, insan bir ayinedir, sözlükteki başlığı, hayattaki ahvali....hep onun ayinesinden akseden rengidir.