kimliğini gizleme çabasındaki sözlük yazarı – dertli sözlük
sözlük kültüründen yoksun, kendi camiaları bir sözlük açınca hemen sözlükçü olmuş bebelerin kimlik ifşa etme çabasına sen git kumda oyna diye cevap veren üstadlardır.
kimliğini gizlememe çabasındaki sözlük yazarından daha az ilgi çeken yazardır. zira, güncel bir sözlük mantığı kimin yazdığı değil ne yazıldığı üzerine inşa edilir.
memleketinin açıldığı başlıktan, daim olarak dillendirdiği hobi/fobileri ile ilgili açılan başlıktan, üniversitesinin açıldığı başlıktan ciddiyetle uzak duran yazardır. zira bir yerlerde parçaları hızlı bir şekilde birleştirebilecek sizi tanıyan yazarların mevcut olduğunu bilir. aynı anda hem facebook'a hem twitter'a hem de sözlüğe aynı şeyi yazmaz. farklı zaman dilimlerinde yazar. kesin olarak bildiği, yaşadığı olayları ..mış gibi anlatır. (*)(*)
(*)
aleni olarak böyle bir çaba olmamakla birlikte, eğer bilinmeyi isteseydik ismimizle kaydolur, mahlas kullanmazdık da dedirten başlık türü. (*)
genelde bayanların girdiği bir çaba olarak düşündüğüm çabadır.
erkekler zaten erkek olduğu için utanılacak ya da gizlenecek bir düşünceleri olmadığı için ve bayanlar kadar bu konularda ince düşüncelere sahip olmadıkları için onlar adına sorun yaratmayacak olan çabadır.
misal; düşünen adamın ta kendisi, eren, yonuzzade, ruhadam gibi yazarlarımız erkek oldukları hissini isimleri ile gayet açığa vurmuşlardır. (şahsi düşüncem bu yönde.)

ama bayanlar kendini gizleme ve bayan oldukları hissini uyandırmayacak nickler oluşturma konusunda daha ince detay düşünür ve ona göre isimler oluştururlar. sonuç olarak sosyal ağ (sözüm sözlük üyelerinden dışarı) içinde kimlerin olduğunu tahmin edemeyeceğimiz gibi ve içinde ne gibi kişiliklere sahip olduğunu da bilemeyeceğimiz insanlar ile dolu. o sebepten bu çabaya sahip yazarlarımızın genelde bayan olduğu hissini içimde uyandırır.

nicklerden tahmini olarak; meolinkh, myfriend, sırdaş, piii, imrahor, dertli gözlük isimli yazarlarımızı bu listeye ekleyebilirim diyebilirim. sonuçta bakılınca cinsiyet tahmini konusunda yorum yapılamayacak nickler oluşturulmuş gibi. belki bayanlardır belki de erkek. bu tahmini daha detaylı hale getirmek isteyen insanların yapacağı tek şey girdikleri entry'leri sıkı takip etmek ve bu entry'lerden sonuçlar çıkarmaya çalışmaktır. o kadar manyak yazarda olmayacağına göre edilen tahminler ile kalacak olan meraktır.
yapması gereken şey çok basittir: hiçbir şey!zaten nick alınıyor, kimlik bilgileri ortaya dökülmüyor. özel bilgi vermek zorunda olmadığına göre, bir konuda bilgi vermemek de bir eylem olmadığına göre bir şey yapmasına gerek yoktur. dolayısıyla ortada bir çabanın varlığından da bahsedilemez.