van – dertli sözlük
ön ve arka camları dışında penceresi olmayan, genellikle ticari olarak ve yük taşımada kullanılan minibüs tarzı taşıt.
doğunun en güzel şehirlerindendir. uçsuz bucaksız van gölüne vanlılar zaten göl değil deniz derler. muradiye åželalesi onlarca ayrı koldan kaynayarak dökülür. ganisipi şelalesi dağı ortadan yararak fışkırır. van kalesi hala tüm heybetiyle tas tamam ayaktadır. uçkun (yayla muzu) sadece van gölü havzasında yetişir. otlu peynir uzun ekmek ve çörekle beraber kahvaltıların vazgeçilmezidir. ahmedtea içmekse bir gururdur. cumhuriyet caddesi her gün onlarca kez volta atsan bile bıkılamayacak tek gezi caddesidir. rus pazarı, japon pazarı harika işlemeli sanat eserlerinin bulunduğu yerlerdir. insanı mı? doğu anadolunun yerlisi her insan gibi samimi içten ve delikanlıdır... van anlatmakla bitmez sadece böyle bir kaç örnekle betimlenebilir.
selman özpınar ve seyfullah bayram sayesinde görmeden sevdiğim, en az 1 hafta geçirmek istediğim memleket.
hava şartları olarak yazın anadolunun en güzel şehirlerindendir. yazın bunaltıcı sıcaklığının hissedilmez. gündüzleri yakmayacak şekilde hafif bir sıcak, akşamları ise hafif serin kimi günler ise yağışlı gecelerdir.
doğal güzelliklerinin insanlar tarafından harap edilmediği ender şehirlerdendir. ne zamanki insanlardaki doğu algısı yıkılır ve tatile, gezmeye doğuya gitmeye başlarlar o zaman van eski güzelliğini aratır.