avrupa birliği – dertli sözlük
1950 yılı itibariyle topluluk olma adına somut adımlar atılmaya başlanmıştır. avrupa kömür çelik topluluğu, avrupa atom enerjisi topluluğu, avrupa enerji topluluğu 6 ülkeden oluşan ilk oluşumlardır. daha sonra avrupa tek senedi, maastirch antlaşması (avrupa birliği antlaşması), amsterdam antlaşması nisch antlaşması ve lizbon antlaşması ile sürekli bir gelişim süreci içine girmiştir. ilk olarak 1990lı yıllarda avrupa birliği adını alarak kendi sistemini oturtmaya başlamış ve ancak 2000 yılında bu gelişimi tamamlamıştır. şu an itibariyle 27 ülkeden oluşmaktadır. topluluğun çok büyümesi sebebiyle ve bugüne kadar siyasi, ekonomik, adalet ve iç işleri gibi pek çok kadar konuda yaklaşık 50yıl boyunca belli bir sistemi kendi içlerinde oturtmak için uğraştıklarından bundan sonraki ülkelerin birliğe alımında kopenhag zirvesiyle belirledikleri kriterlerin yerine getirilmesini aramaktadırlar. türkiye'de müzakere çerçeve belgesi dahilinde gerekli kriterleri sağlamaya çalışmaktadır. her ne kadar bazen ab bizimle maytap geçiyor olsa da pek çok kriter türkiyenin yararınadır ve türkiyenin ab'ye 1950'li yıllardan beri girmeye çalıştığı yalandır.
--spoiler--
144 - ey iman edenler! müminleri bırakıp da kã¢firleri dost edinmeyin. kendi aleyhinizde allah'a apaçık bir delil mi vermek istiyorsunuz?(nisa suresi)
51 - ey iman edenler! yahudileri ve hıristiyanları dost edinmeyin. onlar birbirlerinin dostudurlar. sizden kim onları dost edinirse, şüphesiz o onlardan olur. åžüphesiz allah, zalim kavmi doğru yola iletmez.(maide suresi)
57 - ey iman edenler! sizden önce kendilerine kitap verilmiş olanlardan ve kã¢firlerden, dininizi alay ve eğlence konusu yapanları dost edinmeyin. eğer (gerçekten) iman ediyorsanız, allah'dan gereğince korkun.(maide suresi)
145 - celã¢lim için, sen o kitap verilmiş olanlara, bütün delilleri de getirsen, yine de senin kıblene tabi olmazlar, sen de onların kıblesine tabi olmazsın. zaten onlar da birbirlerinin kıblesine tabi değiller. celã¢lim hakkı için, sana gelen bunca ilmin arkasından sen tutar da onların arzu ve heveslerine uyacak olursan, o zaman hiç şüphesiz, sen de zã¢limlerden olursun.(bakara suresi)


--spoiler--

avrupa birliği ve avrupa birliğine uyum yasaları deyince akla bu ayetler ve daha bi çoğu gelebilir.(*)
yukarıda örneklerinin bolca görüldüğü şekilde allah'ın ayetlerinin bazen ne kadar saçma yorumlanabildiğinin açığa çıkmasını sağlayan organizasyon.
türkiye olarak 1 nisan 1987'de tam üyelik basvurusu yaptıgımız birlik. üye olamasak da birliğe girmek için yapılan reformlar türkiye'nin yararına reformlardı.
çok uğraşıyoruz, yıllardır koşturuyoruz. ne nazlı kızmış bu avrupa birliği. fazla naz aşık usandırır arkadaş. hayırlısı olur inşallah da, bu saatten sonra avrupa birliğine girersek, biz ab'ye değil, ab bize girmiş olacak. i̇slam aleminin hali perişan, tek yükselen yıldız türkiye. dua et de allah i̇slam alemini yüceltsin, perişan etmesin. bir bak bakayım, ab'nin içinde kaç müslüman devlet var? büyük i̇slam birliği kurulsa. avrupa'ya da bi̇b yapsak ne güzel olur.
bulgaristan'ı bile kabul etmiş ancak türkiye'yi kabul etmemiştir.kararları ideolojiktir.inşaallah giremeyiz.
rahmetli erbakan hoca'nın bu birliğe girmek isteyenlere şöyle seslendiği bir yerdir.

neymiş avrupa birliğine girecekmiş.
avrupa birliği dediğin ne senin be!
ne aile kalmış, ne çocuk kalmış,
uyuşturucu, içki, her türlü felaket.
çökmüş çürümüş,
sen hangi inancın evladısın,
hangi tarihin çocuğusun,
neyi bırakıp nereye gidiyorsun.
deli̇ mi̇si̇n be deli̇mi̇si̇n...!