başörtülü kızlarla kim evlenecek – dertli sözlük
ismail kılıçarslanın 2005 yılında yazdığı cemaat.com'da yayınlanan, haklılığı tartışılır bir yazıdır.

per, 01/09/2005 - 08:36 — ismail kılıçarslan
son zamanlarda islamcı erkekler arasında moda haline gelen bir sosyolojik durum var: örtünmeyen kızlarla evlenmek!

geçtiğimiz iki yılda hem yakın çevremde, hem de daha geniş bir sosyal tabanda gördüğüm örnekler beni bu meseleye kafa yormaya itmişti zaten; ama son bir yıldır şahit olduklarım beni sıkı bir umutsuzluğun içine yuvarladı. soru şu: islamcı erkekler, örtünmeyen kızlarla evlenecekse; başörtülü kızlarla kim evlenecek?

önce fıkra anlatalım. salamon, hidayete erip müslüman olduğu günün akşamında ölmüş. annesi de oğlunun başına gelip feryadı basmış. “oğlum, cenazene yahudiler gelmez, müslümanlar da seni bilmez, ortada kaldın gitti.”

aslına bakarsanız, başörtülü kızların “ortada kaldın gittin” durumu; hadi adını cesurca koyalım “örtünüyorlar diye cezalandırılma” durumları bugün ortaya çıkmış bir sorun değil.

hadi zihninizi yoklayın. 80’li yılların “inanç ve ideoloji dolu havası” 90’larda yerini “inanç ve zenginlik dolu havaya” bırakınca neler olduğunu hatırlayacaksınız. hatırlayınca da sinirlenecekseniz muhtemelen. islamcı patronlar, zaten kamusal alanda köşeye sıkıştırılmış başörtülü kızları şirketlerine hangi şartlarda almaya başlamıştılar? “sen burada -örtün nedeniyle- çalışmak zorundasın. buraya mahkumsun. dolayısıyla sana vereceğim gubidik maaşa talim etmelisin. eşek gibi çalışmalısın.” buna itiraz eden kızlara verecekleri cevap da çekmecelerinde duruyordu her daim: “beğenmiyorsan koç’ta çalış.” üstelik bu patronlar; başörtülü personellerini şirketlerinin “görünür” alanlarından uzak tutuyorlardı. hak etmelerine rağmen müdür yapmıyorlardı mesela onları.

kendimden bir örnek vereyim. eşimin, 4 yıl çalıştığı işinden ayrılmasının en önemli gerekçelerinden biri şudur. “pazarlama şefi” olarak örtüsüyle ulaşabileceği son noktaya ulaşmıştır. ve patronunun kendisine hak ettiği “yöneticilik” koltuğunu vermeyeceğini bildiği için istifa etmiştir.

benim çok yakından bildiğim bir örnek var. boğaziçi’ni hem lisans, hem de yüksek lisans düzeyinde birincilikle bitirmiş bir arkadaşımız (hadi adına “ayşe” diyelim); sırf başörtülü olduğu için sınıfının tembelleri bilmemne bankalarında “uzman yardımcısı” göreviyle 3 milyar net maaşla işe başlarken ayşe, meşhur bir patronumuzun gıda firmasında 600 milyon lira maaşla raportör olarak iş başı yapmıştı. aynı grup şirketlere bağlı bir giyim firmasının kıbrıs’ta parasıyla okumuş frapan pazarlama müdürü (hadi onun adı da “alev” olsun) ise 3 milyar maaş alıyordu ve altında kendisine şirket imkanlarıyla tahsis edilmiş arabası vardı. yani anlı şanlı patronumuz; ayşe ile alev’in arasındaki farkı “örtünmemek” olarak belirlemişti. aslında işin daha da vahim yanı “patronumuz” alev’e örneğin “saçlarını nerde kestirdin kız” diye sorduğunda alev cilvelenerek “caddede miracle’da” diye cevap verebiliyor; bu da patronumuzun hoşuna gidiyordu. oysa ayşe’ye bunu soramazdı ki!

tabii, şu meşhur; “sana vereceğim iş yok; ama istersen ikinci eşim olarak alırım seni” zırvalıklarına hiç girmeyeyim. ben o mevzua girersem mideme kramp gireceği kesin gibi.

belki bana kızacaksınız; ama bu, gene de bir noktaya kadar kabul edilebilir bir durumdu. ã‡ünkü vahşi kapitalizme teslim olmuş “islamcı patron” gene de inançlarını büsbütün yitirmemiş olduğundan şirketlerinin bayan personel kontenjanlarının hatırı sayılır kısmını başörtülü hanımlara ayırıyordu. fakat 90’lı yılların sonunda başlayan meşum süreç; bunun da üstesinden geldi. islamcı patronlar artık şirketlerinde başörtülü personel çalıştırmaya tahammül edemez oldular. bilmemne finanslarda, felankeş tekstilde, falanca hastanede “sahibi hacı personeli askılı” durumlar ortaya çıkmaya başladı.

en yakın arkadaşlarım, islamcılıklarından emin olduğum arkadaşlarım, firmalarına alacakları yegane bayan personel için “başörtülü” bir kızı tercih etmediler/edemediler. kime ne anlatıyoruz ki?

sabahtan akşama kanal 7’de, samanyolu’nda reklamları dönen “cemaat hastaneleri”ne gidin bir bakın. bankolarında rıza-ı bari için bir tek “örtülü” sekreter bulamayacaksınız. doktorlarının içinde “tesettürlü” birini bulmakta zorlanacaksınız. en iyi ihtimalle 3-5 hastabakıcı kızla iktifa edeceksiniz. ama merak etmeyin. onların da oralardan uzaklaş(tırıl)maları yakındır. ne de olsa devir “erkek ve fakat fazlasıyla ürkek” islamcıların “imaj yapıp iktidara yürüdükleri” devirdir. baksanıza ömer ã‡elik’e. ayşe arman’ı harley davidson’ının arkasına atıp şöyle bir turlamayı hayal ediyor. turlasın tabii. ünlü siyaset bilimcimizin en doğal hakkıdır. ne de olsa bu işleri düzeltirler diye meclise göndermedik onları. harley davidson fetişlerini tatmin etsinler diye gönderdik.

åžimdi gelelim başlıktaki soruya: “başörtülü kızlarla kimler evlenecek?”

bütün “feminist” tepkileri göze alarak ve ne söylediğimin gayetle farkında olarak söylüyorum bunu. başörtülü kızlarımız için durum bu kadar kötüyken; gene de bir teselli cümlemiz vardı: “helal süt emmiş bir müslüman gençle yuva kurup evlerinin hanımı olurlar.” fakat şimdi bu teselli de ortadan kalkmış durumda. islamcı erkekler yanında bir “zenci” taşımak istemiyorlar işte. sosyal ortamlarda, iş hayatında, alışveriş merkezlerinde, hatta sokakta kendisine “ayakbağı” olacak bir başörtülü kız istemiyorlar. bunun yerine “görenlerin her defasında üzerinde iyi duruyor” diyecekleri süper comfartable hatunları tercih ediyorlar.

başörtülü kızların sığındıkları (ya da sığınabilecekleri) son tesellileri de ellerinden kayıp gidiyor.

bu köylülük, bu iptidailik, bu lanetli korkaklık üzerimize her gün biraz daha sıvanıyor.

benimse, her gün biraz daha can yücel, her gün biraz daha nihat genç olasım geliyor.

åžöyle kuvvetlice bir “s.tir” çekmek istiyorum. hani şiir gecelerinde o ön sırada oturan patates suratlı belediye ve vakıf takımının suratlarına bakarak yaptığım gibi. zaten o gün bugündür de şiir gecelerine çağrılmıyorum. tıpkı başörtülü kızlar gibi rengim giderek kararıyor çünkü. zencileşiyorum.
işte o bir avuç helal süt emmiş gençi gözden görmemek sayılarının artmasını dilemek gerek.
çalışan tesettürlü bayan noktasında da önce müslüman tesettürlü bayanın yaratılışına uygun bir biçimde hanım olması. bunu rahatlıkla başarıyla yerine getiriyorsa hanlığını bırakmadan uygun şartlarda çalışması gerekir.
çalışan tesettürlü bayan sayısı kriter olmamalı.
-anne: "helal süt emmiş bir kız buldun mu oğlum"
-ã‡ocuk: "yok anne, pastörize süt emmiş bir kız buldum"
(yorumsuz...)
murat menteş, dublörün dilemması.
başörtüsünü bilinciyle örten kızlarla gencgönüllüler olarak biz evlenmeye gönüllüyüz ve bu istikamette ilerliyoruz.
'kim var? '
diye seslenilince, sağına ve soluna bakmadan fert fert

'ben varım! '
cevabını verici bir gençlik evlenecek.
bizim burda bu yazı işlemez bence. bu sözlükte sorulması gereken soru şu başörtüsüz kızlarla kim evlenecek?
hz.fatıma aramak için hz.ali olması gerektiğinin bilincinde olan erkekler evlenebilir...

ayette ''siz nasılsanız size öyle eşler verilecektir'' mesajı verildiğine göre...

(hakkıyla) örtülü hanımlarla

edebi örtüsüz beyler evleneceklerdir biiznillah...
gördüğüm en şahane tanımdı. yenisini yazmaktansa alıntı yaptım mürteci sözlükten.

--spoiler--

(vurgula: başörtülü erkekler.. )

--spoiler--
(nurbanu sultan 05/11/2009 16:08)