mahmut esad coşan – dertli sözlük
1938-2001 yılları arasında yaşamış akademisyen, yazar, din adamı.
yumuşak, kulağa, kalbe hitab eden üslubu ile yaptığı dolu mu dolu sohbetleri vardır.
bir örnek
(http://www.dailymotion.com/video/x951ep_prof-dr-mahmut-esad-cosan-genclere_news#.uehc0uhjqzk) (*)
iskender paşa cemaatinin liderliğini yapmıştır. üniversiteli gençlere rehberlik etmiş; okuyan, dinine ve milletine hizmet eden bireyler yetişmesine vesile olmuştur. üniversitelerde, devletin ve dünya devletlerinin yüksek mevkilerinde müslümanların bulunmasının gerekliliğini savunmuştur. avustralya'daki tebliğ çalışmalarıyla çok sayıda insanın müslüman olmasına vesile olmuştur.
5 mayıs 1990 tarihli sohbetinde cemaatler hakkında şöyle demiş;

---------------

“i̇slam'da cemaatle beraber olunması tavsiye edilir. cemaatle beraber olmak "hakla", "hakikatle" beraber olmaktır! tek başına olsa bile, hakikatle beraber olan cemaattir. hakikatten kopmuş olanlar, milyonlarca da olsa tefrikadadır.”

“bugün maalesef tüm i̇slâm âlemi emperyalist güçlerin sultası altındadır. kuş uçurtmazlar, takip ederler... hem de kendisi takip etmez... amerika seni john'la takip etmez, smith'le takip etmez. adı senin benim gibi olan müslümanla takip eder; canına okur. o milletin içinden çıkmış hain vasıtasıyla takip eder ve millete en büyük zararı, kendi içinden çıkmış insanlara yaptırır. parayla satın alır, ajan edinir ve öyle kullanır.”

“herkese ajan demiyoruz; metot bilmediğinden, ilimden uzak olduğundan emperyalist onu kullanır, fark etmez. sahte bir takım organizasyonlar var, topluyorlar insanları etraflarında, ondan sonra onları toptan satıyorlar! götürüyor, olmadık yere bağlıyor... mü'min feraset gözüyle bunları anlayabilmeli. hizmet ediyorum diyen insanları, organizasyonları irfan teraziniz ile tartın!”

“böyle birtakım insanlara, organizasyonlara körü körüne bağlanmayın! her birinize istiklâl tavsiye ediyorum. hür olun, hizmeti kendiniz tespit edin, yapmaya çalışın!”

“emperyalistlerin türlü oyunları var. i̇slâm, bir kimsenin hizmetiyle yürüyecek hâle gelirse, o kimseyi yok ederler, öldürürler, satın alırlar, tehdit ederler. ne yapmak lâzım? hizmeti yaygınlaştırmak lâzım, herkesin lider olması lâzım. "tek lider, vazgeçilmez insan..." diye bir şey olmaz. bakın, filistinli çocuklarla niye başa çıkamıyorlar? hepsi lider.”

“bir lidere, tek hocaya, tek ekibe bağladığı bir yığın insanı, böyle üzüm salkımını sapından tutar gibi, istediği yere götürüyor!”

“onun için, teşkilât kurdurtuyorlar; teşkilâtın başına kendi adamlarını --hain bir kimseyi-- koyuyorlar. öteki insanların hepsini, üzüm salkımı gibi oraya buraya götürüyorlar.”

“müsaadeli, ağabeyli, bilmem neyli hizmet olmaz... tâbî olmayın kimseye! bana da tabi olmayın! bana tabi olursanız, beni sıkıştırırlar. ondan sonra, "sen bu adamlarına şöyle yap!" derler. i̇slâm'a, allah'ın emrine tabi olun! allah'ın dinine hizmet edin! tek başınıza olsanız da, hakla beraber olun! o zaman i̇slâm kalkınır; başka türlü kalkınamaz! "aa, efendim, dirlik, düzenlik, birlik, beraberlik, organizasyon bozulmasın" diyorlar.

“her biriniz i̇slâm için, kendinizin dünyada kalmış tek adam olduğunuzu düşünün. ama senin gibi aynı hedefe yürüyen başka insanlar varsa; onlarla da işbirliği yap! yapmıyorsa, silkele at be! sen onu sırtında taşımak zorunda mısın? beni sırtında taşımak zorunda mısın? kimse kimseye hürriyetini vermesin! hürriyet aziz şeydir. i̇nsan, ancak allah'a kul olur.

"allahım! ancak sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz."


-------------
son yılların müstesna şahsiyetlerinden akademisyen, mutasavvıf. gerek kendi zamanına gerekse daha sonraki zamanlara derin izler bırakmıştır. 2001 yılında avustralyada gitmiş olduğu bir cami açılışında (güya) trafik kazasında vefat etmiştir. https://www.youtube.com/watch?v=reowcxmp3zq