kayıt

cahit zarifoğlu

 1. 1
  1940 maraş doğumlu şair, yazar, düşünür, adam.

  48 yıllık hayatına yaşamak bir değirmendir bu dünya gibi birçok eseri sığdırmış, sultan, yedi güzel adam, işaret çocukları, mavi gök orada mı, berdücesi gibi efsane şiirlerin sahibi.
  istanbul üniversitesinde alman dili ve edebiyatı okudu. ülkemizde birçok kültür adamının yetişmesinde bir okul vazifesi görmüş mavera dergisi'ni diğer yedi güzel adam'la birlikte çıkardı.

  1987 yılında yakalandığı karın kanseri hastalığı sebebiyle vefat etti. mezarı üsküdar beylerbeyi'ndeki küplüce mezarlığındadır.

  cahit zarifoğlu, onlarca teze konu olmuştur. hakkında mavera, yedi iklim, okuntu, vivo dergileri özel sayı, alim kahraman da bir kitap hazırladı. birçok tv kanalı hakkında belgeseller ve özel programlar hazırladı. hakkında yerel ve yabancı basında yüzlerce yazı yazıldı.

  cahit zarifoğlu, sevenleri tarafından anılmaya, anlatılmaya devam edilmektedir. aynı zamanda şiirleri birçok dünya diline çevriliyor.

  eserleri (beyan yayınları)

  şiirler (şiir kitaplarının toplamı)
  hikayeler (hikaye)
  romanlar (roman)
  yaşamak (günlük ve türk edebiyatının en özgün nesri)
  bir değirmendir bu dünya (deneme, günlük yazılar)
  zengin hayaller peşinde (deneme, gazete ve günlük yazılar)
  sütçü imam (tiyatro)
  konuşmalar (röportaj)
  çocuklarımızla atlara biniyorduk (çocuk kitapları)
  okuyucularla (mavera dergisi'ndeki okuyucularla isminde hazırladığı köşenin kitaplaşmış hali)
  mektuplar (dostlarına yazdığı mektupları)
  #425 acz | 11 yıl önce
   
 2. 2
  (vurgula: kendi dilinden şöyle anlatır*

  "1940'ta ankara'da doğdum. rahmetli babam hakimdi. bu vesile ile çocukluğum güneydoğu'da geçti. ilkokula siverek'te başladım. maraş ve ankara'da bitirdim. ortaokula ise kızılcahamam'da başladım, liseyi maraş'ta tamamladım. aslen maraşlıyım.

  ceddimiz 300 yıl kadar önce kafkasya'dan maraş'a gelip yerleşmişler. bunlar üç kardeşmiş ve içlerinden birinin adı zarif'miş. işte bizim aile bu kafkasyalı zarif'ten geliyor. daha çok bu sebeple olacak kafkasya'yı çok seviyorum.

  edebiyata lise yıllarında şiir ve kompozisyonlar yazarak başladım. usta hikayeci rasim özdenören, şair erdem beyazıt, şair alâaddin özdenören ile aynı sıralarda okuduk. liseden sonra istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi alman dili ve edebiyatını bitirdim. öğrenciliğim sırasında çalışmak zorundaydım. muhtelif gazetelerde sayfa sekreteri olarak çalıştım. bu yüzden tahsilim biraz ağır aksak ilerledi. bütün bunlar zarfında vazgeçmediğim, değişmeyen, istikrarlı bir yönüm vardı, o da şairliğim ve yazarlığımdı.

  bir yerde çok titiz bir insanım,bir bakıma da hiç titiz değilim. görünüşte bir düzensizlik içindeyim, ama her şey zihnimde benim de şaştığım bir disiplin ve düzen içindedir. Åžu masanın halini görüyorsun.Çekmeceler de öyle. ama söyleyin bir şey onu gözüm kapalı çıkarayım. hayatımda öyle. bir telaş içinde parçalanmış gibiyim. ama saati saatine programlanmışımdır. Åžiiri de ne zaman yazacağımı bilmiyorum. memur gibi. durum öyle gerektiriyor.

  sezai karakoç ağabeyin yayınladığı diriliş dergisinde şiirlerim yayınlandı. ağabeyin sohbetlerinden ve yazdıklarından çok şeyler öğrendik. her anlamda bizim hocamızdı. yetişmemizde çok büyük faydası oldu. sonra nuri pakdil ve arkadaşlarının yayınladığı edebiyat dergisinde yazdım. 1976'dan itibaren ise ben, erdem beyazıt, rasim özdenören, akif inan ve nazif gürdoğan'nın kurucuları olduğu mavera dergisinde şiirlerim, bir-iki hikayem, senaryo çalışmalarım, günlüklerim ve "okuyucularla" ismini verdiğimiz sohbetlerim yayınlandı. bir kaç yıldan beri ise roman çalışıyorum. bunlardan ilki "savaş ritimleri" 1985'te yayınlandı. ayrıca çocuk edebiyatı dalında kitaplar yazdım."*


  değişik dönemlerde ilkokul öğretmen vekilliği ve almanca öğretmenliği yaptı. 1976'dan itibaren trt genel müdürlüğü'nde mütercim sekreter olarak görev aldı. farklı gazete ve dergilerde yazıları yayımlandı. mavera dergisini arkadaşlarıyla birlikte yayımladı. zaman gazetesi ve mavera dergisinde 'okuyucularla' başlığıyla hayli ilgi toplayan ve bir 'mektep' özelliği taşıyan sohbet köşelerini düzenledi. 1983'te trt istanbul radyosu'nda görev aldı. radyo oyunları yazdı. 1984'te türkiye yazarlar birliği Çocuk edebiyatı ödülü'nü alan zarifoğlu, 07 haziran 1987'de vefat etti.
  #496 nuhungemisi | 11 yıl önce
   
 3. 3
  tarık tufan'ın "edebi kişiliği ile insanlığıyla büyük bir adam" dediği dava adamı.
  #2779 gncfyz | 11 yıl önce
   
 4. 4
  mısraralarıyla zarif zarif can yakan güzel şair.
  #6074 muziqra | 11 yıl önce
   
 5. 5
  7 haziran 1987'de vefat etmiş şair. *
  #9501 sır | 11 yıl önce
   
 6. 6
  üzerine yüksek,hatta allah nasip ederse doktora yapmak istediğim kişi.inşallah nasip olur.
  #9708 muziqra | 11 yıl önce
   
 7. 7
  zarifliğiyle can yakandır..

  (bkz: acz)
  #11279 itin biri | 11 yıl önce
   
 8. 8
  ''sessiz görünümü altında savaşan bir kalbin sahibi''
  mustafa ruhi şirin
   
 9. 9
  yürek dede ile padişah' ıyla masal dünyasına yelken açtığım, bir değirmendir bu dünya' sıyla düşüncelere daldığım, yaşamak' ıyla derinlerde kaybolduğum, doğum günümde vefat eden ve nedense babamı hatırlatan nadide şair.
  #11624 luebeyna | 11 yıl önce
   
 10. 10
  zarifliğine hayret ettiğim, hayran olduğumdur. masallarından bile zarafet akar.
  #12478 nihade | 11 yıl önce
   
 11. 11
  zarif insan...
  #12480 illetli fiil | 11 yıl önce
   
 12. 12
  ...arkadaş/şimdi yalnız savaş...c.z.
  #16968 toprakcomlek | 10 yıl önce
   
 13. 13
  bir incelik gösterin
  incinmesin yüreğim

  cahit zarifoğlu
  #16971 toprakcomlek | 10 yıl önce
   
 14. 14
  erdem beyazıt'tan..

  cahit zarifoğlu son görüşmelerimizden birinde, yalnız kaldığımız bir anda elimi tuttu sıktı, dedi:
  "erdem, kırlarda çiçekler bensiz açacak artık."

  ne demek istediğini anlamadım.. ertesi gün ölüm haberiyle sarsıldım..
  #16972 toprakcomlek | 10 yıl önce
   
 15. 15
  yaşadığım şehirde hiçbir kitap evinde kitabını bulamadığım, özel sipariş etmeme rağmen önemsemeyen zavallıların farkında ol(a)madığı zarif adam.. * *
  #17110 toprakcomlek | 10 yıl önce