cahit zarifoğlu – dertli sözlük
1940 maraş doğumlu şair, yazar, düşünür, adam.

48 yıllık hayatına yaşamak bir değirmendir bu dünya gibi birçok eseri sığdırmış,sultan, yedi güzel adam,işaret çocukları, mavi gök orada mı, berdücesigibi efsane şiirlerin sahibi.
istanbul üniversitesinde alman dili ve edebiyatı okudu. ülkemizde birçok kültür adamının yetişmesinde bir okul vazifesi görmüş mavera dergisi'ni diğer yedi güzel adam'la birlikte çıkardı.

1987 yılında yakalandığı karın kanseri hastalığı sebebiyle vefat etti. mezarı üsküdar beylerbeyi'ndeki küplüce mezarlığındadır.

cahit zarifoğlu, onlarca teze konu olmuştur. hakkında mavera, yedi iklim, okuntu, vivo dergileri özel sayı, alim kahraman da bir kitap hazırladı. birçok tv kanalı hakkında belgeseller ve özel programlar hazırladı. hakkında yerel ve yabancı basında yüzlerce yazı yazıldı.

cahit zarifoğlu, sevenleri tarafından anılmaya, anlatılmaya devam edilmektedir. aynı zamanda şiirleri birçok dünya diline çevriliyor.

eserleri (beyan yayınları)

şiirler (şiir kitaplarının toplamı)
hikayeler (hikaye)
romanlar (roman)
yaşamak (günlük ve türk edebiyatının en özgün nesri)
bir değirmendir bu dünya (deneme, günlük yazılar)
zengin hayaller peşinde (deneme, gazete ve günlük yazılar)
sütçü imam (tiyatro)
konuşmalar (röportaj)
çocuklarımızla atlara biniyorduk (çocuk kitapları)
okuyucularla (mavera dergisi'ndeki okuyucularla isminde hazırladığı köşenin kitaplaşmış hali)
mektuplar (dostlarına yazdığı mektupları)
(vurgula: kendi dilinden şöyle anlatır:)

"1940'ta ankara'da doğdum. rahmetli babam hakimdi. bu vesile ile çocukluğum güneydoğu'da geçti. ilkokula siverek'te başladım. maraş ve ankara'da bitirdim. ortaokula ise kızılcahamam'da başladım, liseyi maraş'ta tamamladım. aslen maraşlıyım.

ceddimiz 300 yıl kadar önce kafkasya'dan maraş'a gelip yerleşmişler. bunlar üç kardeşmiş ve içlerinden birinin adı zarif'miş. işte bizim aile bu kafkasyalı zarif'ten geliyor. daha çok bu sebeple olacak kafkasya'yı çok seviyorum.

edebiyata lise yıllarında şiir ve kompozisyonlar yazarak başladım. usta hikayeci rasim özdenören, şair erdem beyazıt, şair alã¢addin özdenören ile aynı sıralarda okuduk. liseden sonra istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi alman dili ve edebiyatını bitirdim. öğrenciliğim sırasında çalışmak zorundaydım. muhtelif gazetelerde sayfa sekreteri olarak çalıştım. bu yüzden tahsilim biraz ağır aksak ilerledi. bütün bunlar zarfında vazgeçmediğim, değişmeyen, istikrarlı bir yönüm vardı, o da şairliğim ve yazarlığımdı.

bir yerde çok titiz bir insanım,bir bakıma da hiç titiz değilim. görünüşte bir düzensizlik içindeyim, ama her şey zihnimde benim de şaştığım bir disiplin ve düzen içindedir. åžu masanın halini görüyorsun.ã‡ekmeceler de öyle. ama söyleyin bir şey onu gözüm kapalı çıkarayım. hayatımda öyle. bir telaş içinde parçalanmış gibiyim. ama saati saatine programlanmışımdır. åžiiri de ne zaman yazacağımı bilmiyorum. memur gibi. durum öyle gerektiriyor.

sezai karakoç ağabeyin yayınladığı diriliş dergisinde şiirlerim yayınlandı. ağabeyin sohbetlerinden ve yazdıklarından çok şeyler öğrendik. her anlamda bizim hocamızdı. yetişmemizde çok büyük faydası oldu. sonra nuri pakdil ve arkadaşlarının yayınladığı edebiyat dergisinde yazdım. 1976'dan itibaren ise ben, erdem beyazıt, rasim özdenören, akif inan ve nazif gürdoğan'nın kurucuları olduğu mavera dergisinde şiirlerim, bir-iki hikayem, senaryo çalışmalarım, günlüklerim ve "okuyucularla" ismini verdiğimiz sohbetlerim yayınlandı. bir kaç yıldan beri ise roman çalışıyorum. bunlardan ilki "savaş ritimleri" 1985'te yayınlandı. ayrıca çocuk edebiyatı dalında kitaplar yazdım."(*)


değişik dönemlerde ilkokul öğretmen vekilliği ve almanca öğretmenliği yaptı. 1976'dan itibaren trt genel müdürlüğü'nde mütercim sekreter olarak görev aldı. farklı gazete ve dergilerde yazıları yayımlandı. mavera dergisini arkadaşlarıyla birlikte yayımladı. zaman gazetesi ve mavera dergisinde 'okuyucularla' başlığıyla hayli ilgi toplayan ve bir 'mektep' özelliği taşıyan sohbet köşelerini düzenledi. 1983'te trt istanbul radyosu'nda görev aldı. radyo oyunları yazdı. 1984'te türkiye yazarlar birliği ã‡ocuk edebiyatı ödülü'nü alan zarifoğlu, 07 haziran 1987'de vefat etti.