yağmur duası – dertli sözlük
yağmur duası deyince aklıma kıymetli iki üstadın tanıştığı gün aklıma geldi.güzel bir sohbette dinlemiştim,bursa'da bir zaman yağmur yağmamaya başlamış ve bir hak dostundan yağmur duası yapması talep edilmiş.bütün cami cemaati bursa ulu cami'de toplanmış ve iki büyük allah dostu ilk orada tanışmış ve hala devam eden bir halka..yağmur duası önemli ama yapan kimse ve yapılan mekan da önemli tabi .
bir hocanın söylediğine göre, çıkmadan evvel 3 gün oruç tutmanın, tevbe etmenin, sadaka vermenin ve o toplumdaki küslerin barışmasının gerekli olduğu dua imiş.

içine düşmek üzere olduğumuz kuraklığı iyi okumak, sayılan her bir maddenin üzerine iyi düşünmek, ders çıkarmak lazım..
(*)
şu sıralar yapılması gereken dualardan biri. büyük kuraklık mevcut. fakat şu mühim, şemsiyeyle çıkmak lazım yağmur duasına...
yağmur için değil yağmur duasının vakti geldiği için yapılır.evet hüsuf ve küsuf namazları nasıl ki güneş/ay tutulmasının geçmesi için kılınmaz..(zaten geçeceği bellidir) aynen öyle de yağmur duası da yağmur yağması için değil, yağmur duasının vakti geldiği içindir.cenab-ı hak ahalisini toplar, yağmur gibi rahmetlerin kendisinden geldiğinin izharını ister, şükrünü bekler. bunun vakti de yağmursuzluktur.