şemsi paşa camii – dertli sözlük
(bkz:kuşkonmaz camii)
i̇stanbul, üsküdar sahilde bulunan mükemmel yapıt. mimar sinan'ın muhteşem bir eseri. denizin dibinde, kıyısına dalgalar çarpar. canı sıkılanı, içi daralanı bağrına basar, şuan restorasyonda olsa da güzelliğinden bir zerre eksilmemiştir.

kuşkonmaz camii denmesinin de bir hikayesi var;
zamanında şemsi paşa bir cami yaptırmak istemiş ve bu cami öyle bir yerde olmalıymış ki, hiçbir kuş ona gelip konmasın ve pisletmesin. mimar sinan bunun nasıl mümkün olacağını uzun süre araştırdıktan sonra kuzey ve güneyden gelen rüzgarların çarpıştığı yerde kuşların uçmadığını bulmuş ve camiyi oraya bina etmiş.
bugünlerde yapılan çalışmalara bakılırsa artık -kuşlar konabilecek- gibi duruyor. ama belki de konmaz çünkü yine yapılan çalışmalar nedeniyle camiinin bazı yerlerinde çatlamalar olduğu söyleniyor.- görmediğim için okuduklarımdan aktardım- yapılan çalışma ne peki? hani dereler alüvyon taşır, kara parçası büyür ya yavaş yavaş-son bıraktığımda öyle oluyordu :) - işte yapılan tam o. ama burda bir fark var. akan insan, doldurulan yerde yer yer beton ve o beton direklerin üstüne asma kat. yani benim anladığım boğaza asma kat çıkmayı başardık. :) asma kat anlayışının zirve noktası... son ikiyüz yıldır bu topraklarda yetişmiş mimarlarımıza, mühendislerimize ve tabiiki müteaaahitlerimize :) canı gönülden bir gülümseme gönderiyorum... ama acısından... elinize sağlık civil encınırlar...
güzide eserin kıymetini bilmiyorlar. kendi kapitalist yollarina kurban edecekler tarihimizi.caminin muhtelif yerlerinde çatlaklar meydana gelmesine rağmen, eğer bir artış olursa vazgeçeceğiz demişler, ne yani yıkılsın mı efendi! böyle cahilleri şehremini yapıyoruz yazık.