bir yazardan etkilenmek – dertli sözlük
bir insanın fikirlerini ve sözlerini aşağılama yöntemidir. kişi bir şeyler söyler ve başka kişiler efendim falan yazardan etkilenmiş der.

şimdi ben doğduğum günden bu yana rüyalarımdan, hava sıcaklığına kadar etkilenmediğim herhangi bir şey yok benimle etkileşime geçenler arasında.

misal mehmet akif'ten etkilenmek kötü müdür? ne yani orhan veli denen sarhoştan mı etkileneyim?

ya da ismet özel durur iken küçük iskenderden mi etkileneyim?

bu örnekler çoğaltıldıkça çoğaltılabilir. yalnız anlatılmak istenen şu ise:

başka bir yazarın eserini veya fikrini kendi malı imiş gibi piyasaya sürmek. o zaman durum değişir. ve fakat bunun üzerinden itibar ve mal kazanılmıyorda günlük konuşmada yapılıyorsa o kadar da önemli değildir.

aksi takdirde her söylenen sözün kimden sadır olduğunu söyleyecek isek hep bkz'lı konuşmamız gerekir.

kişinin kendine has özgünlüğü mutlak anlamda yoktur ve herkes her şeyle etkileşim halinde olduğu için bir şeylerden veya birilerinden etkilenmiş olmak kaçınılmazdır.

dolayısıyla etkilenmekten ziyade kimden etkilendiğimiz daha önemlidir kanaatimce
etkilenmek kaçınılmaz. farkında olmadan etkileniriz. bu gibi durumlarda bu işi intihal ve küstahlığa vardırmadığı sürece etkilenmede bir problem yok.
ancak etkileri kendine mal etmek daha önemli sanırım. bizi "kendimiz" kılan şey yorumlayış tarzımızdır. yani nesnelere, olaylara, fikirlere bilinçli iştirakimiz. bu anlamda etkiyi reddetmek ya da benimsemek şuurlu bir fiildir. etkiye kendinden bir şeyler katmak, onu yerine göre değiştirmek bir fiildir. ve hepsi önemlidir. yoksa keşfedilmemiş şey sanırım pek yok ã¢lemde...
iyi yahut kötüdür . yazar doğru anlatıyorsa ne ala ancak saçma fikirlerden etkilenirsek yandık demektir.
yazarlardan etkilenmemek eğer ölçü ise odunun insan türü olarak yaşamaya devam edebiliriz.yazardan etkilenmek,yazarın anlatmak istediği şeyleri düşünerek insanlığımıza katkıda bulunmakla olacağını düşünüyorum.
kötü etkilenme ise yandık denilecek durumdur. çünkü etkiyi oluşturan yazar huzur bozan bir kişilik ise yanına bir kaç kişi daha bulup etkiyi arttırmaya başlayacak demektir. ama iyi anlamda bir etkilenme ise çorap söküğü tabiri ile etki alanını büyütecek ve iyi şeylere vesile olunacak demektir.