musibet – dertli sözlük
dün katıldığım bir çay sohbetinde bu konu işlendi. en çok etkilendiğim nokta yüze vurmak yüzsüzlük getirir sözü, ve güncel olaylardan dolayı kurban kesmenin ne kadar faydalı olabileceği. yunus peygamber kavmine döndüğünde bol bol kurban keserek helaktan kurtuluyor.

notlar şöyle:

- musibet anında allah'ı hissetmezsen bütün fıtrat çöküşe geçer, şeytanın musibetten payı musibet anında insanın kalbine vesvese salmasıdır.
sıkıntı esnasında allah'ı hatırlayanın kalbini allah o sıkıntıdan çıkarır. sıkıntı esnasında kalpten sıkıntı kalkarsa geriye musibetten bir şey kalır mı?

- musibet esnasında ilk iş allah'ı hatırlamak. kalben. lafla değil. çocuk düştü, önce allah. yangın oldu, önce allah. her musibetin sahibi allah.
"hiçbir musibet yoktur ki allah ondan haberdar olmasın"

- sadi şirazi, ey yaratıcı bir köpeğe yapılan yardımı cennetle ödüllendiriyorsun. peki ya insana yapılan yardımı neyle ödüllendirirsin.

- "ey insan, kötü insan kötülükten vazgeçmiyor da iyi insan neden iyilikten bu kadar kolay vazgeçiyor" hz ali.

- "allah'a tam olarak iman etmiş şekilde tevekkül edin."

- "ey insanlar, size eşiniz evladınız düşman olacak, siz geri çekilin, kalbi koruyun, affedin, yüze vurmayın." yüze vurmak yüzsüzlük getirir. "ve acıyın.eğer böyle yaparsanız allah da size mağfiret eder, rahmet eder." "muhakkak ki sizin mallarınız ve evlatlarınız sizin için bir fitnedir." fitne:ayırıcı unsur. onunla cenneti de elde edebilirsin, cehenneme de kalabilirsin. o malla kimi kalp kırar, kimi işi kolaylaştırır.
allah'ın musibetten kasdı insanların rezil olması değil, allah musibet ile iyilik duygularının ortaya çıkmasını veriyor. i̇yiliğe kalbini açmasıdır.

- musibet için en büyük şey; musibeti engellemek için infak edin.
- infakın bir üst mertebesi kurban kesmek. hz yunus peygamberin kavmi bol bol kurban kesti. allah onlardan helakı geri çevirdi.
infak musibetten evvel yapılmalıdır. ayette geçiyor.