köpek – dertli sözlük
bazısı havlamaz.kendi dili vardır.insanlarla konuşabilir ama anlaşamaz.insan dostu değildirler.insan ve insanlık düşmanıdır.ilk temennimiz allah hidayet versin.

(bkz:israil)
sadakatli hayvandır, sahibine bağlıdır.. korur kollar, yeri geldiğinde sabihi için canını hiçe sayar.. belhum edâl hale düşmüş mahluka "köpek!" diyerek hakaret etmek yakışı kalmaz.. köpeklerin de bir haysiyeti vardır..
i̇bni ömer radıyallahu anhümâ, "resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'i şöyle buyururken dinledim" dedi:
"av veya çoban köpeği dışında her kim köpek edinirse her gün o kimsenin ecir ve sevabından iki kırat eksilir."

buhârî, hars 3, bedü'l-halk 17, zebâih 6; müslim, müsâkât 50-54, 57, 61. ayrıca bk. tirmizî, sayd 17; nesâî, sayd 12, 13, 14; i̇bni mâce, sayd 2
çok ilginç bir varlık. gece saat 4 civarı. bir arkadaşla yürüyoruz, evlere dağılacağız. az ilerde arkadaşın evi var sonra benim evim de yarım saatlik yürüme mesafesinde. uyuyan bir köpeğin yanından geçtik. biz geçer geçmez köpek uyandı ve bizi takibe başladı. arkadaş evine geçti ben yola yalnız devam ettim. köpek de beni takibe devam etti. hemen arkamda. sokaktan caddeye geçmek için iki yol var, biri kısa ama dar ve tehna diğeri geniş ve rahat. köpek dar yolun başında durup bana bakıyor. geniş yoldan devam ettim. köpek de dar yola girdi. tamam dedim, köpekle vedalaştık. sokaktan çıktım ki, köpek karşımda beni bekliyor. caddeler sokaklar boyu takibi devam etti. arada durup bakıyorum, hayrola diyorum. kafasını yere eğip, bir şeyler arar gibi yapıyor, lisanı hal ile "yoo ben bir şey arıyordum" diyor. bir ara "tamam tamam gel" dedim. ayaklarımın dibinde yürümeye başladı. gören köpek gezdirmeye çıktığımı sanır. 20 dk kadar yürüdük. yol geniş bir meydana çıktı. köpek meydandaki parka girdi. ben yoluma devam ettim. yol arkadaşlığımız da orada sona erdi.
sadakatli hayvanlardır. hisleri çok güçlü olduğu için bizim anlayamadığımız durumları bizden daha iyi sezerler bu sebepten de hislerine güvenilecek hayvanlardır. bir insanın köpekleri sevmemesini pek umursamam ama bir köpeğin bir insanı sevmediği durumlarda kesinlikle köpeğe inanırım. ve teyzem sayesinde çocukluğumdan bu yana iç içe yaşadığım hayvanlardır.
arapça "kelp". şafilerde abdesti bozar. sadık olduğu söylenilen hayvan. oldum olası korkmuşumdur.